Nur Talebesi Tarikata Girebilir mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Tarik, yol demekir. Allah'a giden yollar. Risale-i Nur'da bu asır anlayışına uygun bir yoldur. Bütün tarikatlar, ruhunu Kur'an'dan almışlardır. Hangisine yapışırsanız inşaallah saadete ve kurtuluşa götürecektir. Ancak yolu sonuna kadar takip etmek şartıyla mümkündür. Sürekli yolların değişmesi, istikametimizi bozabilir.

Her bir cemaat ve tarikat bir fakülte gibidir. Birisine kaydolup sonuna kadar okumak ve orada uzmanlaşmak elbette ki daha doğrudur. Tam uzman olmuşken, o sahayı bırakıp yeni bir alan seçmek zaman israfına sebep olabilir.

O yüzden fıtratımıza uygun bir fakülte tespit ettikten sonra, bütün kuvvetimizle oraya çalışmanın ve hizmet etmenin daha uygun olduğu kanaatindeyiz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

can8527
Açıklamalarınız için teşekkür ediyorum, lakin szilerin bu açıklamlarına katılmadığım noktaları beyan etmek istiyorum. Soruyu tersten sorarsak Tarikat ehli Risale-i Nur cematine girebilir mi yaparsak. İnanıyorum ki şu cevap olacaktır. Bu zamanın en kısa ve selametli yoluna girmek daha faydalıdır. Szilerinde dediği gibi Bu zamanda tarikatlar eski görevlerini yapamadıkları için tarikat kavramı cemaate dönmüştür. O zaman Yani eskiden olduğu gibi bir tarikatta olan derviş gönlünü başka şeyhe ve cemaate kaptırısa yani sadece birinde olmazsa istikametli olmaz diyordular. Fakat zaman değiştiği için caddeyi Kübrada olmak şartıyla insan bir tarikat olmak şartıyla intisap edebilir ama şart değildir. Mesela benim olmaya çalıştığım gibi yani NAKŞİNURCU bence her sofi meşrep insan Risale-i Nur okumalı ve okumak zorunda imanı tahkikiyi elde etmek için ve Risale-i Nur talaebeleride tarikata girebilir ama bu birzorunluluk değildir. Tarikatsız cennete giden pek çoktur fakat imansız cennete giren yoktur..Zaten bu zamanda Tarikatler kapılarını sonuna kadar açmış iman kurtmaya çalışıyorlar yoksa tarikatta olan seyrü sülük yapan insanların sayısı çok azdır. Tarikaatın partiğe dönüşümde bir güzellikte tarikatlarda yetişen insanlar medrese ilmiyle imam olunca çok güzel takva ehli imamlarımız oluyor. ALLAH bütün cemaatlerden ve tarikatlardan razı olsun...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...