"Nur ve ziya ile dolu güneşler ve meyve ve semereleriyle hâmile eşcar ve ağaçlar misillü pek çok hazineleri vardır." Hazine, sahibine yarar. Allah'ın hazinesinin zatına faydası ve hikmeti nedir? Mahlukat için durum nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hazine" burada zenginlik ve imkan sahibi olmak anlamına geliyor ki bu zenginlik Allah’ın sonsuz ve ezeli sıfatlarının bir gereğidir. Mesela, Allah’ın sonsuz kudret sahibi olması Onun sonsuz zenginlik ve mülk sahibi olmasını da beraberinde getiriyor.

Allah’ın sonsuz mülk ve zenginlik sahibi olması, bundan istifade etmesini gerektirmiyor. Çünkü Allah hiçbir şeye muhtaç değildir ve ihtiyaç ve istifade Onun mukaddes sıfatlarına yanaşamaz.

Ayrıca hazine ile yararlanmak arasında bir illiyet bağı bulunmuyor. Çok zenginler var zenginliğinin bir milyonda birisinden bile yararlanmıyor, ama zengindirler. Hatta Sabancı, Koç gibi zenginler, mülklerinin sayısından bile haberleri yok.

Ayrıca fayda ve hikmet İlahi iradeye tabidir, İlahi irade fayda ve hikmete tabi değildir. Yani İlahi irade bir şeye emreder o şey hikmetli ve faydalı olur. Bu durumda hikmet ve fayda denilen şey sonradan yaratılmış bir şeydir ve asla Allah’ı etkisi altına alamaz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin

Hazine yararlanılmıyorsa niye var diye düşününce şu aklıma geldi.

Demekki Cenab-ı Allah tarif edemediğimiz mukaddes bir lezzet alıyor.Hazine evet Allaha faydası yok ama Allah'ın isimleri gözüküyor.Gücü,itibarı,zenginliğinin sonu olmadığını böylelikle gösteriyor diye düşündüm.

Doğru mudur?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Farklı ve güzel bir bakış açısı. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...