"Nurs’taki kardeşim, Nurs’un balını bir matara içinde sekiz ay evvel bana, Emirdağı’na göndermişti." Neden sekiz ay içerisinde ulaşmış?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Dün kalbimde bir ferah ve sevinç vardı. Birden baktım, Nurs'taki kardeşim, Nurs'un balını bir matara içinde sekiz ay evvel bana, Emirdağı'na göndermişti. Dün de Emirdağ'ından bana geldi. 'Aman bana çabuk getirin.' dedim. Bekledim, gelmedi. O sevinç bir hiddete döndü. Yüz matara kadar yanımda kıymetli bulunan o ballı matarayı yabanî ellere verip çarşıya gönderilmesi sebep olup, o matara da birden bire kırıldı. Kırk sekiz seneden beri görmediğim Nurs köyümün, meskat-i re'simin bir teberrükü olan o tatlıdan, bayram tatlısı olarak her bir kardeşim bir parçacığını tatsın diye bir miktar gönderdim."(1)

Üstad Hazretleri kırk sekiz senelik memleket hasretini, memleketin kokusunu ihtiva eden o mataradan almak muradında iken, mataranın kırılması, Üstad Hazretlerini müteessir ediyor.

Üstad Hazretlerinin döneminde hem ulaşım çok zordu, hem de müthiş bir baskı ve tarassut olduğu için, o mataranın gelmesi sekiz ayı almıştır. Bu da Üstad Hazretlerinin hayatının ne kadar çileli ve meşakkatli olduğunu gösteriyor.

(1) bk. Şualar, On Dördüncü Şua, Muhtelif Mektuplar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
Kargo hizmeti olmadığı için:)).Aracı zat ancak gelmiş demek ki?O baldan bir kaşık yiyebilmek için neler verilmez ki?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...