“O zamanda meşru nikâh azalır veya Rusyadaki gibi kalkar. Bir tek kadına bağlanmaktan kaçıp başıboş kalan, kırk bedbaht kadınlara çoban olur.” Burada Rusyada nikahın kaldırılacağını mı anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Rusya komünizm dönemi, ateist bir dönem olduğu için, nikah ve din gibi kavramlar tamamen inkar edilip reddedilmiştir. Komünizm ideolojisinde, mutlak eşitlik ilkesi hedef alındığı için, özel mülkiyet olayı tamamen yasaklanmıştır. Komünist bir rejimde insanın şahsi ve özel bir mülkiyeti olmaz. Nikah da özellik ve şahsilik olduğu için, bu ideoloji ile bağdaşmaz.

Bir erkek bir kadınla nikah noktasından değil, sadece beğenme ve hoşlanma duygusu ile bağlanır. Belki bu mantık Rusya’nın her tarafında tatbik edilememiştir; lakin belli bir zümre bu şekilde yaşamıştır.

Bir de inkarcı felsefe, dini inkar edip ahlakı temelsiz bıraktığı için, fuhuş ve zinanın artmasına sebebiyet vermiştir. Bu ahlaki zafiyetten dolayı insanlar nikah ile aile hayatına değil, fuhuşa ve gayrı meşru yaşama özenmiştir. Bu da bir çeşit nikahın kaldırılması demektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...