"O zamanda meşru nikâh azalır veya Rusyadaki gibi kalkar. Bir tek kadına bağlanmaktan kaçıp başıboş kalan, kırk bedbaht kadınlara çoban olur." Burada Rusyada nikâhın kaldırılacağını mı anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Rusya’nın komünizm dönemi, ateist bir dönem olduğu için, nikâh ve din gibi mefhumlar tamamen inkâr edilip reddedilmiştir. Komünizm ideolojisinde, mutlak eşitlik prensibi hedef alındığı için, hususî mülkiyet tamamen yasaklanmıştır. Komünist bir rejimde insanın şahsî bir mülkiyeti olmaz. Nikâh da hususî olduğu için, bu ideoloji ile bağdaşmaz.

Bir erkek bir kadınla nikâh noktasından değil, sadece şehevanî yönden bağlanır. Belki bu mantık Rusya’nın her tarafında tatbik edilememiştir; lakin belli bir zümre bu şekilde yaşamıştır.

Bir de inkârcı felsefe, dini inkâr edip ahlakı temelsiz bıraktığı için, fuhuş ve zinanın artmasına sebebiyet vermiştir. Bu ahlakî zafiyetten dolayı insanlar nikâh ile aile hayatına değil, fuhşa ve gayr-ı meşru bir hayata özenmiştir. Bu da bir çeşit nikâhın kaldırılması demektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...