"Ölüm bizim için bir terhis tezkeresidir. Eğer idam da olsa, bizim için bir saat zahmet, ebedî bir saadetin ve rahmetin anahtarı olur." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Böyle mazlum ve masum bir iki sene hayatı şehadet mertebesiyle değiştirmek, benim için büyük saadettir. Risale-i Nur’un binler hüccetleriyle kati imanım var ki, ölüm bizim için bir terhis tezkeresidir. Eğer zahirî idam da olsa, bizim için bir saat zahmet, ebedî bir saadetin ve rahmetin anahtarı olur." (Şualar, On İkinci Şua)

Risale-i Nurların Kur'an’dan aldığı ölüm hakikatını anlayan bir insan mevte gülerek bakar. Evet, askerlik gibi meşakkatli bir vazifeyi yaptıktan sonra tezkeresini alıp ailesine ve köyüne dönen bir adam, çok mutlu olur. Köyüne ve ailesine dönmek ona zor gelmez.

Aynı şekilde insanın da şu elemli, çileli ve meşakkatli dünya hayatından ölüm tezkeresi ile ebedî vatanı olan cennete gitmesi, onun için azap ve hüzün değil, büyük bir saadettir. Ölüme böyle bakan birisi, ondan asla korkup ürkmez, mertçe gülümser. Zira ölüm ehl-i iman için daha saadetli bir hayatın başlangıcıdır. Öyle saadetli bir hayat ki, dünya bütün şa’şaasıyla ahirete nisbeten bir zindan gibi kalır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Muhammed sukru

"Eğer idam da olsa,"

Kısmını biraz daha açarmısınız,?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Yani idam edilerek ölse de Mümin için ölüm şu meşakkatli dünya hayatından ölüm tezkeresi ile ebedi vatanı olan cennete gitmesi azap değil hüzün değil büyük bir saadet büyük bir mutluluktur. Hatta haksız yere idam edilmiş ise şehit olur. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Muhammed sukru

Anladım teşekkür ederim, ölümün idam olması gibi düşündüm ben haşa Allah razı olsun.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...