"Peder ve valideye karşı muhabbetin, Cenab-ı Hak hesabına olduğu için, hem bir ibadet, hem de onlar ihtiyarlandıkça hürmet ve muhabbeti ziyadeleştirirsin..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Her şeyi çift yaratan Cenab-ı Hak, ailenin temelini de iki ayrı cinse bağlamış ve onları kendilerinden yaratacağı çocuklara sebep kılmıştır. Allah’ın bu takdiriyle dünyaya gelen bir çocuğa düşen birinci görev, Rabbine hamd etmek ve onu hemen takib eden ikinci görevi ise peder ve validesine hürmet etmektir.

Aile, toplumun en küçük fakat en verimli mektebidir. Bir yönüyle de aile küçük çapta bir sevap makinesidir. Ebeveynin çocuklarına iman hakikatlerini öğretmesi ve ibadet görevini talim etmesi büyük bir sevap vesilesidir. Anne ve baba, Peygamberlerin İlâhî emirleri tebliğ görevini kendi yuvalarında bir cihetle taklit etmekle büyük bir şeref kazanırlar. Ayrıca, çocuklarına yaptıkları bütün hizmetler ve harcamalar kendileri için birer sadaka olur. Buna mukabil evlat da onlara hürmet etmek ve yaşlandıklarında hizmetlerine koşmak suretiyle ayrı bir sevap fırsatı yakalamakta, anne ve babasına yaptığı hizmetlerde, çektiği zahmetin binler katı sevaplara nail olmaktadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...