"Hem bütün alâkadar olduğun ve zevâlleriyle müteellim olduğun insanları, mevtleri hengâmında..." Paragrafı Vâris, Bâis isimleri, Bâkî, Kerîm, Muhyî ve Muhsin unvanları namına nasıl anlayabiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hem bütün alâkadar olduğun ve zevâlleriyle müteellim olduğun insanları, mevtleri hengâmında adem zulümatından kurtarıp şu dünyadan daha güzel bir yerde yerleştiren bir Zâtın Vâris, Bâis isimlerine, Bâkî, Kerîm, Muhyî ve Muhsin ünvanlarına ne kadar ruhun muhtaç olduğunu, dikkat etsen anlarsın."

İnsanın anne ve babasından çocuklarına, akrabalarına ve alâkadar olduğu bütün dostlarına kadar hepsi ölümü tatmakta ve bu dünyadan ayrılmaktadırlar. Eğer ahiret olmasa bu hal insan için çok büyük bir elem kaynağı olur. Cenab-ı Hak bütün ölenlerin geride bıraktıkları sevdiklerine Vâris ismiyle sahip olduğunu, onu ve sevdiklerini Bâis ismiyle yeniden dirilteceğini, Bâki ismiyle ebediyen yaşatacağını, imanla göçenlere Kerîm ve Muhsin isimleriyle sonsuz ikram ve ihsanlarda bulunacağını vadetmiştir. Bu ise insanı bu esmâya sonsuz bir muhabbete sevk eder.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...