"Hem bütün alakadar olduğun ve zevalleriyle müteellim olduğun insanları, mevtleri hengâmında..." Paragrafı Vâris, Bâis isimleri, Bâkî, Kerîm, Muhyî ve Muhsin unvanları namına nasıl anlayabiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hem bütün alakadar olduğun ve zevalleriyle müteellim olduğun insanları, mevtleri hengâmında adem zulümatından kurtarıp şu dünyadan daha güzel bir yerde yerleştiren bir zatın Vâris, Bâis isimlerine, Bâkî, Kerîm, Muhyî ve Muhsin unvanlarına ne kadar ruhun muhtaç olduğunu, dikkat etsen anlarsın." (Sözler, Otuz İkinci Söz, Üçüncü Mevkıf)

İnsanın anne ve babasından çocuklarına, akrabalarına ve alakadar olduğu bütün dostlarına kadar hepsi ölümü tatmakta ve bu dünyadan ayrılmaktadırlar. Eğer ahiret olmasa bu hâl insan için çok büyük bir elem kaynağı olur. Cenab-ı Hak bütün ölenlerin geride bıraktıkları sevdiklerine Vâris ismiyle sahip olduğunu, onu ve sevdiklerini Bâis ismiyle yeniden dirilteceğini, Bâki ismiyle ebediyen yaşatacağını, imanla göçenlere Kerîm ve Muhsin isimleriyle sonsuz ikram ve ihsanlarda bulunacağını vadetmiştir. Bu ise insanı bu esmaya sonsuz bir muhabbete sevk eder.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...