"قُلْ اِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللهَ فَاتَّبِعُونِى يُحْبِبْكُمُ اللهُ " Üçüncü Noktanın başındaki bu âyet-i kerîme hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Âyet-i kerîmenin meali:

“De ki: 'Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. … ” (Âl-i İmrân Suresi, 3/31)

Bu konuda, Nur Külliyatı'ndan On Birinci Lem’ada geniş bilgi verilmiştir. Burada şu kadarını arz edelim:

Bu âyet-i kerîme Allah sevgisinin ölçüsünü ortaya koymaktadır. Buna göre bir kimse Allah’ı seviyorsa, O’nun razı olduğu bir hayat sürecek ve her şeyini O’nun sevdiği şekilde düzenleyecektir. Bu noktada tek rehber, Allah Resulüdür (asm.).

Peygamber Efendimiz (asm.) Allah’ın sevdiği ve razı olduğu bir kulun taşıması gereken bütün vasıfları en mükemmel şekilde hayatına mal etmiş, bütün işleri, sözleri ve halleriyle insanlık âlemine en mükemmel numüne-i imtisal olmuştur. Âyet ve hadisle de sabit olduğu gibi, kendisini bizzat Allah terbiye etmiştir. Onun izinden gitmek, Onun gibi amel etmek, Onun sakındıklarından hassasiyetle kaçınmak ve ahlâkıyla ahlâklanmaya elden geldiğince gayret etmek, insanı Allah sevgisine ulaştırır.

Böyle yapan bir kulu Allah sever, zira o kul Habibullahın (asm.) yolunda ve izindedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...