"Rakiblerimin ifsadatıyla, merhum Sultan Abdülhamid’in emriyle tımarhaneye kadar sürüklendim." Abdulhamit Han'ın Üstad'ı tımarhaneye atma sebebi nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Bitlis vilâyetine tâbi Nurs köyünde doğan ben, talebe hayatımda rastgelen âlimlerle mücâdele ederek, ilmî münakaşalarla karşıma çıkanları inâyet-i İlâhiye ile mağlûp ede ede İstanbul’a kadar geldim. İstanbul’da bu âfetli şöhret içinde mücadele ederek, nihayet rakiplerimin ifsadatıyla, merhum Sultan Hamid’in emriyle tımarhaneye kadar sürüklendim..."(1)

Üstad Hazretleri, İttihat ve Terakki döneminde Osmanlının eski gücüne kavuşması için içtimaî, siyasi ve eğitime dair reformlar teklif etmiş ve bu yönde fikri mücadelelerde bulunmuştur. Lakin Osmanlının yeniden dirilmesini istemeyen idareciler Üstad Hazretlerini tımarhaneye atmıştır.

Yani Üstad'ı tımarhaneye atan, bizzat Abdülhamid Han değil, onun etrafındaki bürokratlardır ki, onlar sonunda Abdulhamid Han Hazretlerini de "hal" etmiş, tahtan indirmiş ve şanlı devletin yıkılmasına sebep olmuşlardır.

(1) bk. Şualar, On Dördüncü Şua.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...