Risale-i Nur talebesi olan biri tarikatte devam edemez mi? Birden fazla meslek ve meşrepten istifade etmek zor mu?

Soru Detayı

Selamunaleykum Şimdi şunu sorayim hz ibrahim vari bütün aracıları kesip sadece kendimiz rabbimiz ile ünsiyet kurmalimiyiz Hz ustadimizin kendini geri çekmesi yani rabıta konusunu anlatırken nurları okurken benle görüşür demesi mezarının gizli kalması bizim sadece nurları okumamız ve bu mesrebde devam etmemiz olarak mi anlamalıyım. Diğer gruplarda ki gibi rabıta yapılması nurlara ters mi gelmektedir. Risaleleri okuyoruz peki diğer gruplarda oldugu gibi belli sayılarda zikir çekmek veya bazı virdler vb . ibdetlerin anlatımı yok mu. Nasıl anlamalıyız Ilmihal bilgisi vb öğretilerin sadece nurların okunmasıyla öğreniliyor mu . Birde hz süleyman efendi talebesine bu kişi hem bizden hemde nurlar ile ilişkili dersli demesi izin verilmiş iki taraftanda ilim alınabilir anlamı mi çıkıyor gidip hatimlerine diğer ibadet şekillerine girilebilir mi. Teşekkür ederim

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir insanın aynı anda birkaç meslek ve meşrebi takip edip tatbik etmesi hem zordur hem de fıtrata uygun değildir. Birkaç meşrebi aynı anda takip edecek kişi sayısı çok azdır.

İnsan kendi fıtrat ve mizacına en uygun olan meslek ve meşrebi seçtikten sonra, onda sebat edip o meslek ve meşrepte derinleşmesi gerekir. Yoksa kişi "hepsinden biraz alayım" derse, hepsinden mahrum kalır. "Umuma el atan umumdan mahrum kalır." ifadesi bu inceliğe işaret ediyor.

Mesela, yirmi ayrı fakülte yirmi ayrı meslekten hepsinden birer sene okuyan adam yirmisinden de mezun olamaz. Mezun olamadığı fakülteden de diploma alamaz, diploma alamayınca da mesleğini icra edemez. Çünkü her bir fakülte en az dört yıllık bir emek ve okuma gerektiriyor, bunun neticesinde de diploma alınıyor.

Hepsini okuyayım diyen adamın buna ne ömrü ne de enerjisi yeter. Mecburen birisini seçip onda sebat etmesi gerekir. Siz hem mühendis, hem doktor, hem pilot, hem ekonomist, hem edebiyatçı vesaire olan birisini duydunuz mu, gördünüz mü; bu asla mümkün değildir. İnsan en fazla bir ya da iki alanda derinleşip uzmanlaşabilir, bundan fazlası mümkün değildir.

Manevi meslek ve meşrepler de buna benziyor, insan kendine en uygun bir meşrebi seçtikten sonra, o meşrepte fani olmalı ve onda derinleşmelidir. Biraz ondan biraz bundan tarzı insana başarı getirmez. Diğerleri de kendi içinde güzel ve faydalıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...