Risale-i Nur'a işaret eden ayetler 33 adet olduğu halde, neden 30-33. ayetlerin izahı ve manaları Latince külliyatlarda basılmamış?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Birinci Şua'da geçen; "Birinci Şuâ'nın telifine ve Şuâ'nın yirmi dokuz makamında otuz üç adet âyâtın Risale-i Nur’a işaretleri istihraç..." cümlesi otuz üç ayetin yirmi dokuz ayette münderiç olduğu ifade edilmektedir. Cümlenin tümü şöyledir:

"... hem otuz bir adet Lem’alardan ibaret olan Otuz Birinci Mektubun telif zamanına, hem o mektubun Otuz Birinci Lem’asının vakt-i zuhuruna ve o lem’adan Birinci Şuânın telifine ve Şuânın yirmi dokuz makamında otuz üç adet âyâtın Risale-i Nur’a işaretleri istihraç edildiği hengâmına ve yirmi beşinci âyetin Risale-i Nur’a îmaları yazıldığı şu zamana, şu dakikaya, şu hale tam tamına tevafuku ise, Kur’ân’ın i’câz-ı mânevîsine yakışıyor, gayet lâtif ve müjdeli bir tevâfuktur."(1)

Ayrıca otuz ikinci ayet ise Barla Lahikası'nda geçmektedir. Bu ayeti Ahmet Nazif Çelebi istihraç etmiştir. İlgili ayetin yer aldığı mektubun giriş cümleleri şöyledir:

"Risale-i Nur’un faal bir şakirdi olan, Ahmed Nazif Çelebi’nin bir istihracıdır ve bir fıkrasıdır. Bunu, hem Birinci Şuânın otuz ikinci âyeti olarak ve hem Yirmi Yedinci Mektubun fıkralarında kaydetmek münasip görüldü."(2)

Otuz üçüncü ayet ise, Hafız Ali'nin istihracı olup Kastamonu Lahikası'nda geçmektedir. İlgili mektubun giriş cümleleri şöyledir:

"Risale-i Nur’a işaret eden Otuz Üçüncü Âyetin istihracına dâir Hafız Ali’nin bir fıkrasıdır..."(3)

Osmanlıca olan Birinci Şua'da otuz bir ayet mevcuttur; Latincede ise yirmi dokuz ayet yer almıştır. Otuz iki ile otuz üçüncü ayetler Barla ve Kastamonu Lahikalarında yer aldığına göre, Latince olan Birinci Şua'da eksik olan iki ayet vardır; bunlar otuz ve otuz birinci ayetlerdir. Bunların neden Latince eserlere alınmadığını bilemiyoruz.

Ancak unutulmamalıdır ki, bu tasarruf tamamen Üstad'a aittir ve tek örnek de değildir. Vahhabiler bahsi ve münafıklar bahsi gibi örnekleri de mevcuttur...

Dipnotlar:

(1) bk. Şualar, Birinci Şua.
(2) bk. Barla Lahikası, (281. Mektup).
(3) bk. Kastamonu Lahikası, (41. Mektup).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

büşram
OSMANLICA ASLINDA 33 AYET MEVCUT ORAYA BAKABİLİRSİNİZ
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
recep1
Kardeşler kusura bakmayın ama benim Osmanlıcam olmadığı için kalan iki ayeti bulamadım. o ayetleri yazarsanız beni memnun edeceksiniz. Allah razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...