Risale-i Nurları Nasıl Anlatmalı, Tebliğde Metodumuz Nasıl Olmalı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Öncelikle Risale-i Nurları dinletmek ve kabul ettirmek bizim vazifemiz değil, Allah’ın bir vazifesidir. Bizim vazifemiz en güzel bir şekilde tebliğ etmektir. Biz bu vazifemizi yerine getirdikten sonra, kişinin kabul edip etmemesi bizim vazifemiz dairesinde değildir.

Diğer bir husus; muhatabın haline göre hareket etmemiz gerekir. Yani muhatabımızın idrak ve anlayış seviyesi ne ise, ona göre hareket edilmelidir. Muhatabın duyguları, düşünceleri, ihtiyaçları iyi tahlil edilip, ona göre hareket etmek gerekir. O zaman etki alanı daha bir geniş olur.

Diğer başka bir husus; Risale-i Nurların içindeki hakikatler, isim ve unvanından önce verilmelidir. Risale-i Nurların hakikatleri ve muhtevası idrak edilmeden, isim ve unvanı hazmedip kabullenmek çok zordur. Bu sebeple mümkün mertebe içerik ve hakikatler verilmelidir. Bu içerik ve hakikatler kişinin zihninde ve duygu aleminde etki yapmaya başladığı zaman, yavaş yavaş isim ve unvan verilmeye başlanabilir.

Özet olarak; Risale-i Nurların ve Üstad'ın ehemmiyet ve kıymeti; ancak hakikatlerin ve içeriğinin iyi anlaşılması ile orantılıdır. Yani hakikatler ve içerik anlaşılmadan, Risale-i Nurların ve Üstad'ın azamet ve üstünlüğü asla tam olarak anlaşılamaz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...