Risaleleri Alevi kardeşlerimize tebliğ ederken nasıl sunmalıyız, Muaviye'ye "hazret" dediğimizde tepki gösteriyorlar?..

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ata ot aslana et atmak gerekir." kaidesince, Risale-i Nur'un hakikatleri anlatılırken muhatabın hassasiyetleri dikkate alınmalı ve ona göre bir üslup geliştirmelidir. Rastgele Risale-i Nur'u okumak ters tepebilir.

Mesela Üstad Hazretleri Vehhabiler ile ilgili risaleyi Arabistan’a göndertmiyor ve Mektubat adlı kitabından çıkarttırıyor. Çünkü Arabistan'da idare Vehhabilerin elinde bulunuyor. Küçük bir risale için Mektubat gibi önemli bir eserin men edilmesine sebep olmak yanlış olur mülahazası ile o risale gizleniyor.

Nur talebeleri de Risale-i Nur'u anlatırken muhatabın fikir ve hissiyatına uygun bir üslup seçmeli ve neyi, nerede, nasıl kullanacağını iyi bilmelidir. Yerinde davranış ya da muhatabın mukteza-yı hâline mutabık olmak böyle bir şeydir. Elimizdeki hakikatler çok keskin ve ikna edici de olsa, onu doğru satamaz isek sonuç elde edemeyiz.

Önce Risale-i Nur'un iman hakikatlerini izah etmeli, sonra detay konulara geçmeliyiz. Daha karşılaşır karşılaşmaz ihtilaflı konulara girersek hem yanlış olur hem de muhatap bir daha Risale-i Nur'a olumlu bakamaz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Nurun fedaisi
Bu soruyu görünce aklıma Merhum Zübeyir Gündüzalp Ağabey'in bir hatırası aklıma geldi. Şöyle ki: 《Zübeyir Abi bir Alevi ile konuşuyor. Ve Alevi 'Ben Aleviyim' diyor. Zübeyir Abi buna mukabil 'Bende Aleviyim. Hz.Ali nasıl amel etti ise bende öyle amel ediyorum. Onun için -boğazını göstererek- canımı veririm..' diyor. Ve o Alevi Nurlar'a dost oluyor..》İstifade etmeniz dileğiyle.. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nurun fedaisi
İmam-ı Şafiî Hazretlerinin de şöyle bir beyanatı var: "Rafizilik, Hazret-i Ali'yi sevmekten ibaret ise; bütün cin ve ins şahid olsun ki, Ben Rafıziyim!.." Hizmette onun için karşımızdaki kişiye göre davranmalı ve muamele etmeliyiz.. İstifade etmeniz dileğiyle.. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...