Sahabelerin (Dört halife dahil) "ağaç olsaydım, koç olsaydım” gibi pişmalıkları var. Bediüzzamanın "Cehennem de olsa beka isterim." ifadesini izah eder misiniz? Şimdi bu insanlarla Üstadınızı mukayese etme hatasına düşmeyeceğim elbette...

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üzülerek ifade etmeliyiz ki, siz tam bir ön yargının etkisi altında bir değerlendirme yapmışsınız. Bir mümminden beklenen tavır; iyi bir araştırma yapmak ve yine de "Acaba yanlış mı anladım?" demek olmalıydı. Müminlerin birbirlerine şiddetle muhtaç olduğu böyle bir zamanda, neden bu kin ve nefret hala devam ediyor, anlamak gerçekten çok zor. Bunun içindir ki, Allah müminleri muzaffer etmiyor. Aksi takdirde hepimiz birbirine girecektik.

Değerli kardeşim, bir kere konuyu yanlış anlamışsınız. Başını ve sonunu okuma zahmetinde bulunsaydınız, bu yanlış anlama tehlikesinden kurtulurdunuz.

Konuda anlatımak istenen şudur: Cehennemde kalmak, ebedi yok olmaya nisbeten bir nimettir, Allah'ın rahmetidir. Zira Allah isteseydi, kafirleri tamamen yok edebilirdi. Ancak onlara yine varlık nimetini veriyor, ama cehennemde veriyor. Yani nasılki idam edilmek üzere olan bir adama, son anda, "İdam edilmeyeceksin, ancak çok zor şartlar altında olmak kaydı ile cezan ebedi hapse çevrildi." heberi onu mutlu ediyorsa, ebedi yok olmayı düşünen bir kafir de, ahirette yok olmayıp ebedi cehennemde kalacağını öğrenince, o da sevinecektir. İşte bu duruma itiraz edenlere Bediüzzaman bir cevap veriyor. Bu cevaba da bir örnek veriyor.

Örnek ise şöyledir:

"...bir zaman, küçüklüğümde, hayalimden sordum: 'Sana bir milyon sene ömür ve dünya saltanatı verilmesini, fakat sonra ademe ve hiçliğe düşmesini mi istersin? Yoksa, bâki fakat âdi ve meşakkatli bir vücudu mu istersin?' dedim. Baktım, ikincisini arzulayıp birincisinden 'Ah!..' çekti. 'Cehennem de olsa bekà isterim.' dedi." (1)

Burada cennet ile cehennem karşılaştırılmıyor; ebedi yok olma azabı ile cehennem azabı karşılaştırılıyor. Ve cehennem azabının da bir rahmet olduğu nazara veriliyor.

Kaldı ki, bütün sahabeleri örnek vererek delil getirmeye çalışıyorsunuz. Hz. Ebu Bekir (ra)'in: "Ya Rab vücudumu o kadar büyüt ki, cehennemde müminlere yer kalmasın." ifadesini de galiba unutmuşsunuz.

Kaldı ki, sahabelerin ifadeleri, kulluk vazifesinin ne kadar ağır olduğunu bildirmek için söylenmiştir. Aksi takdirde, kafirlerin de neden Allah beni yarattı, keşke yaratmasaydı gibi, ifadeler ile karşılaştırma durumuna düşeriz.

Nitekim kafirler ahirette, yok olmaktansa, başka bir boyutta yaşamak üzerek toprak olmayı istediklerini biliyoruz, zira yok olmak, daha büyük bir azaptır.

(1) bk. Şualar, On Birinci Şua, Sekizinci Meselenin Bir Hülasası.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Alim001

Toprak olmak koç olmak ot olmak vücudi dairedir ve cehennem azabından daha iyidir fakat yok olmak en kötüsüdür diye fikir geliyor

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...