"Said elli bin nefer kuvvetindedir; onun için serbest bırakmıyoruz." Bediüzzaman için kullanılan bu söz ne manadadır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu cümleyi anlayabilmek için alakalı mektubun tamamına bakmak lazım. O yüzden alakalı kısımları aşağıya aldık. Mektuptan da anlaşıldığı üzere, buradaki "elli bin" rakamı kesretten kinayedir. Ehl-i dünya Üstad'ın şahsını elli bin nefer kuvvetinde hesap etmiş. Üstad ise, şahıs olarak bir nefer benden elli defa daha kuvvetlidir, diyor. Ama siz davamdan ve hizmetimden korkuyorsanız, aldanıyorsunuz. Çünkü istinad ettiğim manevi kuvvet elli bin nefer değil, elli milyon nefer kuvvetindedir, diyor.

"Ehl-i dünya, sebepsiz, benim gibi âciz, garip bir adamdan tevehhüm edip, binler adam kuvvetinde tahayyül ederek beni çok kayıtlar altına almışlar. Barla'nın bir mahallesi olan Bedre'de ve Barla'nın bir dağında bir iki gece kalmaklığıma müsaade etmemişler. İşittim ki, diyorlar: 'Said elli bin nefer kuvvetindedir; onun için serbest bırakmıyoruz.' "

"Ben de derim ki: Ey bedbaht ehl-i dünya! Bütün kuvvetinizle dünyaya çalıştığınız halde, neden dünyanın işini dahi bilmiyorsunuz, divane gibi hükmediyorsunuz? Eğer korkunuz şahsımdan ise, elli bin nefer değil, belki bir nefer elli defa benden ziyade işler görebilir. Yani, odamın kapısında durup bana 'Çıkmayacaksın!..' diyebilir."

"Eğer korkunuz mesleğimden ve Kur'ân'a ait dellâllığımdan ve kuvve-i mâneviye-i imaniyeden ise, elli bin nefer değil, yanlışsınız, meslek itibarıyla elli milyon kuvvetindeyim, haberiniz olsun! Çünkü Kur'ân-ı Hakîmin kuvvetiyle, sizin dinsizleriniz dahil olduğu halde bütün Avrupa'ya meydan okuyorum. Bütün neşrettiğim envâr-ı imaniye ile, onların fünun-u müsbete ve tabiat dedikleri muhkem kalelerini zir ü zeber etmişim. Onların en büyük dinsiz filozoflarını hayvandan aşağı düşürmüşüm. Dinsizleriniz dahi içinde bulunan bütün Avrupa toplansa, Allah'ın tevfikiyle, beni o mesleğimin bir meselesinden geri çeviremezler, inşaallah mağlûp edemezler. Madem böyledir; ben sizin dünyanıza karışmıyorum, siz de benim âhiretime karışmayınız. Karışsanız da beyhudedir."(1)

1) bk. Mektubat, On Altıncı Mektubun Zeyli.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Cem Demir

Meslek itibarıyla elli milyon kuvvetinde olmayı açıklayabilir misiniz? Meslekle kastedilen nedir, elli milyon ile maddi veya manevi çokluk mu kastediyor? Manevi ise bu manevi kuvveti izah eder misiniz?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Burada elli milyon rakamı manevi ve ilmi anlamda çokluk ifadesidir. Risale-i Nur Kur’ana dayandığı ve onun bir dellalı olması noktasından çok kuvvetli çok kesretli birer asker konumundadır.

Sırtını devlete dayayan birisi nasıl devletin haşmetinde ve gücünde oluyor ve devletin bütün imkanları onun imdadına yetişiyor ise benzer bir durum Kur’an ile talebesi arasında da geçerlidir. Kur’an’a dayanan bir ilim Allah’a tevekkül eden bir kalp değil elli milyon elli trilyon kuvvetindedir burada milyon ve trilyon çokluk ifade etmek içindir yoksa Allah’ın havl ve kuvvetinin sınırı yoktur rakamlarla ifade edilemezler.

Burada esas olan dayandığın nokta yardım aldığın odaktır kişinin şahsi gücü ya da kudreti değildir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...