"Saniyelerin hareketini gören, sair çarkların hareketlerini tasdik etmeye mecbur olur." İzah eder misiniz; devirlerden sonra ahiretin gelmesi mi anlatılmak isteniyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nasıl ki, saatin; salise, saniye, dakika, saat gibi çarkları var ve birbirlerini kovalayıp, bir sonrakini mecbur kılıyorlar. Yani salise miadını doldurdu mu saniye sürecine, saniye vaktini doldurdu mu dakikaya dönüşmek durumundadır. Altmış dakika tamamlanınca bir saat olmuş olur. Böylece zaman akıp gider.

Gün, hafta, ay, sene, asır ve dehr gibi zamanın büyük çarkları da aynı şekilde ve aynı tarz ile hareket eder. Saatin çark ve dönüşleri küçük ve kolayca izlenebilirken, zamanın bu çarkları büyük olduğundan biraz zordur. Ama ikisinin de mahiyeti ve gayeleri aynıdır. Zamanın büyük çarklarını okumakta ve anlamakta zorlananlar, onun küçük çarklarına bakarlarsa, mânasını ve gayesini anlarlar.

Salise, saniye, dakika, saat gibi küçük çarklar, bir günün tükenmesine ve geçmesine nasıl vasıta oluyorlarsa; gün, hafta, ay, sene, asır ve dehr gibi büyük çarklar da hem insanın ömrünün hem de kâinatın ömrünün bitmesine sebep oluyorlar. İnsan ve kâinat ömrünün tükenip gitmesi de yeni ve başka bir âleme gidişin bir nişanesidir.

Bir günün bitmesinin ardından yeni bir gün doğduğu gibi, aynı şekilde dehrin ve zamanın bitmesi ile yeni bir âlem, yeni bir zaman boyutu doğar ki, bu da ahiret ve ukba hayatıdır. Saniyenin tavrına bakan, dehrin ve asrın tavrından ahiretin geleceğini okuyup anlayabilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...