"Sefih ve gaddar medeniyetin mühim bir merkebi olan şimendifer, ehl-i sefahet ve dünya için yalancı bir cennet getirir; biçare ehl-i diyanet ve ehl-i İslam için, medeniyet elinde cehennem zebanisi gibi tehlike getirir." cümlesini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Osmanlı'nın yıkılmasında ve İslam dünyasının fakir ve zayıf duruma düşmesinde, Batı medeniyetinin elindeki teknik imkânlar büyük rol oynamıştır. Bu teknik imkânlar sayesinde, azgın ve sapkın Batı emperyalizmi, dünyaya ve hususen de İslam âlemine ağır darbeler indirmiştir. O zamanki en mühim vasıtaları tank, top ve tren idi. Bu vasıtalar onlar için dünyada yalancı bir cennet olurken, İslam âlemi için yalancı bir cehennem haleti yaşatmıştır.

Osmanlı'nın yıkılmasında demir yollarının ve trenlerin payı büyüktür. Batı medeniyeti, sömürgeci askeri gücünü, o zamanların en modern vasıtalarından olan trenle yapmıştır. Tren, onların dünya refahına vasıta olurken, bizim de işgal ve zulümlere maruz kalmamıza sebebiyet vermiştir.

Tabii burada tren bir vasıtadır, kullanıldığı maksada göre şekillenir; şayet adaletin tevziinde kullanılsa idi, bu kez aksi bir durum olurdu. Fen ve teknik sahasındaki vasıtalar hayırda kullanılırsa büyük bir nimet olur, şer ve zulümde kullanılırsa büyük bir nıkmet ve azap vasıtası olur. Burada bu noktaya işaret ediliyor, yoksa trenin zatına bir tahkir söz konusu değildir.

Aynı tren; deccalın yalancı bir makamı, müminlerin ise bir sürgün ve baskı vesilesidir. Yani deccal memleketi trenle dolaşırken, mehdi de onun gibi vasıtalarla sürgünlere gönderilmiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...