"Semâvâtın vücudunu inkâr eden adamlara Miraç'dan bahsedilmez." Semavatın vücudundan maksat nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Miraç sema tabakalarının geçildiği ve ahiret aleminin müşahede edildiği bir seyahattir. Maddeci felsefe; sema tabakalarını inkâr edip, semayı uzay boşluğundan ibaret kabul ediyor. Böyle bir düşünceye; önce semanın kabul ettirilmesi gerekir, zira Allah’a iman etmeyen ve sema tabakalarının varlığını kabul etmeyen kişilere Miraç mucizesinden bahsedilmez.

"Yedi gök ve yer ve içindekiler Onu tesbih eder."(İsrâ Suresi, 17/44)

"Sonra göğe yönelip (iradesini semâya yöneltip) onları (gökleri) yedi tabaka olarak tanzim etti. O her şeyi hakkıyla bilendir." (Bakara Suresi, 2/29)

Eski hikmet ve felsefe semavatın yedi değil, dokuz tabaka olduğunu iddia ediyordu. Şimdiki fen ise semavatın tabakalarını inkâr ediyor. Yani “uzay boşluğundan başka sema ve onun tabakası yoktur”, diyerek sema dairesini sadece maddî gözünün gördüğü yer ile sınırlandırıyor. Hâlbuki cennetin seması ile dünyanın seması arasında çok farklar var. Yani sema sadece şu dünyanın damından ibaret değildir. Daha bizim bilemediğimiz ve göremediğimiz çok semalar mevcuttur.

Kur'an ise her iki görüşü de reddederek semavatın yedi tabaka olduğunu vurguluyor. Bu yüzden yedi rakamı Kur'an’ın kabul edip vurguladığı bir rakamdır. Ama yedinin katlarını anlamakta bir beis yoktur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...