Üstad semavatın yedi tabaka olduğundan bahsederken, dünyaya benzer yedi tane küreyi uhra olduğunu ve bunlarda da hayat olduğunu söylüyor. "Yedi küreyi uhra"dan kasıt nedir ve böyle bir şey bilimsel olarak var mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu dünyamız gibi başka bir dünya mevcut değil. Gerek Kur'an-ı Kerim, gerekse hadis-i şerifler ve gerekse bugünkü ilmin ulaştığı seviye, başka bir dünyanın varlığından söz etmemektedir. Kur'an-ı Kerim ve Risale-i Nur eserleri, semanın yedi kat olduğunu ifade etmektedirler. Peygamberimiz (asm) de miraç hadisesinde bu katlarda bulunan peygamberleri ziyaret etmiştir.

Arap literatüründe yedi, yetmiş, yedi yüz gibi tabirler çokluğu ifade etmektedirler. Buna göre Bediüzzaman Hazretlerinin nazara verdiği husus, diğer gezegenlerin yapısına uygun ruhaniyatın bulunabileceği şeklindedir. Çünkü cinler, melaikeler ve sair ruhaniyatın varlığı dinen de kabul edilmektedir. Hayat derken de sadece insan hayatı şeklinde düşünmemek gerekir; yaşam manasında bu ifadeyi değerlendirirsek daha doğru olur kanaatindeyiz.

Bediüzzaman Hazretleri:

"Hali dağlar, boş sahralar Cenab-ı Hakk'ın ibadıyla doludur."(1)

derken de bu tür mahlukatın varlığını nazara vermektedir. Bunlar cisimle kayıtlı olmadığından, bunlar için mekan sıkıntısı bulunmamaktadır; her yerde bulunabilirler.

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Altıncı Lem'a, Altıncı Rica.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

sami

7 tane küreyi uhrayı; gezegenlerin yapısına uygun ruhaniyatın bulunabileceği şeklinde, diye söylemek yanlış olur. Çünkü bütün semavi ecramlar ruhaniler ile doludur. 12 seyyare, trilyonlarca yıldız, hesapsız seyyareler ve gök taşları hepsine uygun sekeneleri vardır. Dolayısıyla Üstadın 7 tane küreyi uhra tabirini ruhaniyatla dolu 7 gezegen demek hatalı olur. Benim nakıs kanaatıma göre; belki ibtidai şekilde veya bitkisel ve hayvani tarzda küremize benzer karbon tabanlı hayata mazhar olmuş ve insan benzeri veya muadili canlıların OLMADIĞI 7 kürenin de var olabileceği şeklindedir. Burada ufo ile gezen uzaylıların gezegenleri şeklinde anlaşılmamalıdır. Çünkü teklif yanlız insanlara ve cinleredir. Dolayısıyla İnsanların cinlerden başka muadili yoktur. Hem öyle olasaydı Hz. Peygamber(sav) onların da peygamberi; Kur'an onlara da hitap etmesi gerekirdi.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
sancaktarân

Bence bu yorum daha isabetli,ustadin tabirlerindeki kasda daha muvafik. Sitenin yorumu tekelluflu te'vil olmus.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...