"Semavattan melaikeleri yere gönderen ve bazı vakitte insan suretine vaz’ eden ve ruhanileri âlem-i ervahtan gönderip..." Ruhanilerin âlem-i ervahtan bu dünyaya gönderilmesi mümkün müdür?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ruhanilerin bu dünyaya gönderilmeleri elbette mümkündür. Allah için bu gibi şeylerin hiçbir zorluğu yoktur. Dünya ve ahiret, iki memleket ve iki menzil gibi, her zaman birbirleriyle irtibat ve alakaları vardır. Bu dünyadan daima oraya insanlar gönderildiği gibi, bazı mühim işler ve olaylar için ordan buraya da bazı mühim zatlar elbette gönderilebilir ve gönderilir.

Üstadımız, Peygamberimizin (asm) bazı mühim zatlarla görüştüğünü şöyle ifade etmektedir:

"Hattâ Celâleddin-i Süyutî gibi, uyanıkken çok defa sohbet-i nebeviyeye mazhar olan velîler, Resul-i Ekrem (a.s.m.) ile yakazaten görüşseler ve şu âlemde sohbetine müşerref olsalar, yine sahabeye yetişemiyorlar."(1)

Bedenler çürüyüp toprak olduğu ve ruhlar baki kaldığı için "ruhlar âlemi" de denilen ölümden sonraki hayat, gaybî konulardandır. Hayatta olan insan ile berzah âlemine göçmüş olan kişi, ayrı ayrı âlemlerdedir.

Berzah âlemindekilerin de kendilerine göre bir hayatı vardır; lezzetleri, elemleri, ferah ve sevinçleri hissederler. Fakat henüz madde âleminde bulunanlar, ruhun bedenden sonraki hayatını ve orada kişinin neler hissettiğini, nelerle karşılaşacağını normal duyularıyla hissedip bilemez. Bu hususu, ancak ilahi hakikatlere vakıf olan Peygamber Efendimiz (asm.)'den öğreniriz.

İlave bilgi için tıklayınız:

- Ölen kimse dünyayla irtibat kurabilir mi? Mezarına gelenleri görebilir mi? Berzah (kabir) hayatı hakkında bilgi verir misiniz?

1) bk. Sözler, Yirmi Yedinci Söz'ün Zeyli.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...