"Sen Müslüman mı oldun?" sualine, "Hayır, ben bu âyetin belâğatına secde ettim." denildiği ifade ediliyor. Belağata inanan birisi neden iman etmemiş?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hem bedevî bir edib: فَاصْدَعْ بِمَا تُؤْمَرُ âyeti okunurken işittiği vakit secdeye kapanmış. Ona demişler: 'Sen Müslüman mı oldun?' O demiş: 'Hayır, ben bu âyetin belâgatına secde ettim.'"(1)

Mekke müşrikleri Peygamber Efendimiz (asm)'in ayı ikiye bölme mu’cizesini gördükleri halde, "sihir" deyip iman etmiyorlar. Burada esas olan vak’anın inkâr edilememesidir.

İster belağat olsun ister diğer mu’cizeler olsun, vak’a olarak müşrikler tarafından inkâr edilemiyor. Sadece kendilerini kandırmak için "sihir" diyorlar o kadar.

Çok açık mu’cizeler gözleri önünde cereyan ettiği halde, iman etmemeleri, mu’cizelerden değil, iç dünyalarından yani maneviyatlarından kaynaklanıyor. Kalplerinin küfür karanlığına gömülmesi sebebiyle, sadece mu’cizeleri değil, kâinat sarayında teşhir edilen sayısız yaratılış delillerini de görmüyorlar.

Şehadet âleminin kapısı akıl ile manevî âlemlerin kapısı ise kalp ile yani basiret gözü ile açılır. İşte insanın dış kapısı açık olsa da oradan tonlarca bilgi aksa da, basiret kapısı kapalı ise, yani kalp zulmet içinde kalmış ise, o ilim hiç bir fayda vermez.

Görmek için gözün hem beyaz tabakası hem de siyah tabakası olması gerekir. Yoksa görme hâdisesi gerçekleşmez. Aynı şekilde akıl ve ilim yanında bir de kalbin idrak ve basiret noktası da beraber olması gerekir.

Kâfirlerin kalbindeki karanlık ve günahlı nokta gelen bütün ilimleri ve delilleri boşa çıkarıyor.

(1) bk. Sözler, Yirmi Beşinci Söz, Birinci Zeyl.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Lazgin

Peki bu kişinin kim olduğu belli mi? 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

İsmi hakkında bir bilgiye ulaşamadık. Ulaşan olursa bizimle paylaşabilir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...