"Seni Allah için kesecektim. Fakat bana tükürdün, hiddete geldim. Nefsimin hissesi karıştığı için ihlasım zedelendi. Onun için seni kesmedim." Hz. Ali'nin kafiri kesmesinde nasıl bir ihlas olabilir? Affetse daha güzel olmaz mı sonuçta o da insan!..

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Savaş meydanında düşman askerleri ile çarpışmak ve onları öldürmek hem askerin hem de komutanın asli bir vazifesidir. Ayrıca İslam mücahitlerinin cihat esnasında düşman askerini öldürmesi sevap olduğu gibi, düşman tarafından öldürülmesi de şehadettir. Nasıl kahraman ordumuzun milli mücadelede işgalci askerlerle çarpışması dini ve vatani bir görev ve ibadet ise, sahabenin savaş meydanında düşman askerini öldürmesi de bir görev bir ibadettir.

Yani Hazreti Ali (ra)’in kesmek (öldürmek) istediği kimse, bir düşman askeridir ve bu hadise cenk meydanında vuku bulmuştur. Ve o kimse, cenkten sonra yere serilip öldürülmek üzere olan bir düşman askeridir. Dolayısı ile onu öldürmek gayrinsani bir durum değildir. Şayet savaşta düşman askeri öldürmek gayrinsani bir durum olmuş olsa idi, savaşların olması hem caiz olmazdı hem de mümkün olmazdı...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...