"Senin vücudun ve aza ve cihazatın, senin mülkün değildir. Sen onları yapmamışsın, başka tezgâhlardan satın almamışsın. Demek başkasının mülküdür. Onların maliki, mülkünde istediği gibi tasarruf eder." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ey şekvâcı hasta! Senin hakkın şekvâ değil, şükürdür, sabırdır. Çünkü senin vücudun ve aza ve cihazatın, senin mülkün değildir. Sen onları yapmamışsın, başka tezgâhlardan satın almamışsın. Demek başkasının mülküdür. Onların maliki, mülkünde istediği gibi tasarruf eder." (Lem'alar, Yirmi Beşinci Lem'a)

İnsanın başına gelen sıkıntı ve musibetlere isyan etmesinin temel sebebi, insana verilmiş olan vücut ve azalarını kendi mülkü zannetmesinden dolayıdır. Allah birçok hikmete binaen ya da isim ve sıfatlarını görmek ve göstermek için bazen insana musibet ve hastalıklar veriyor. İnsan bu musibet ve sıkıntıları kendisinin sahip olduğunu zannettiği alana yapılan bir müdahale olarak görüyor.

Oysa insan sahip olduğunu zannettiği vücut ve azalarını kendi yapmadı. Başka bir tezgâhtan da para vererek satın almış değil. Bu şeyler Allah’ın mülkü ve insan da bu mülkde ücretli bir model hükmündedir. Öyle ise mülkün sahibi, kendi mülkünde dilediği gibi tasarruf eder. Ücretli bir modelin buna itiraz etme gibi bir hakkı bulunmuyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...