"Şer'an bir adam, hiç mel'unları hatıra getirmeyip lanet etmese, hiçbir zararı yok. Çünki zemm ve lanet ise, medih ve muhabbet gibi değil; onlar amel-i sâlihte dâhil olamaz. Eğer zararı varsa daha fena..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Haccac-ı Zâlim, Yezid ve Velid gibi heriflere ilm-i kelâmın büyük allâmesi olan Sadeddin-i Taftazanî, 'Yezide lânet caizdir.' demiş; fakat 'Lânet vaciptir.' dememiş. 'Hayırdır ve sevabı vardır.' dememiş. Çünkü, hem Kur’ân’ı, hem Peygamberi, hem bütün sahabelerin kudsî sohbetlerini inkâr eden hadsizdir. Şimdi onlardan meydanda gezenler çoktur."

"Şer'an bir adam, hiç mel'unları hatıra getirmeyip lanet etmese, hiçbir zararı yok. Çünki zemm ve lanet ise, medih ve muhabbet gibi değil; onlar amel-i sâlihte dâhil olamaz. Eğer zararı varsa daha fena..."(1)

Şeriat, lanet edilmeyi hak edenleri lanetlemeyi emretmediği için, insan onları lanetlemese dini açıdan bir sorumluluğa girmiş olmaz.

Yani namaz kıldığında sevap alırsın, ama laneti hak eden birisini lanetlemediğinde günaha girmiş olmazsın. Öyle ise birisini lanetlemek, namaz gibi bir vazife bir sevap değeri taşımıyor. Öyle ise "Niye ağzımı ve dilimi lanete alıştırayım ki!.." diyerek, lanet etmekten uzak durmak en güzelidir.

Bir de lanetlediğimiz adam laneti hak etmeyen birisi ise, o zaman vay halimize.

Şayet şeriat melun birisini lanetlemeyi emretmiş olsa idi, o zaman lanet etmek hem vazife hem de ibadet olurdu.

(1) bk. Emirdağ Lahikası-I, 152. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...