"Şerefler, müsbet hayırlar, maddi-manevi ganimetler orduya, cemaate verilir, tevzi edilir; kusurlar, menfi icraatlar başa, reise verilir." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Başarı ya da iyilik çok şartların, emeğin, mücadelenin, dayanışma ve yardımlaşmanın neticesinde ortaya çıkan kolektif bir amel olduğu için, bir şahsa vermek haksızlık ve zulüm olur.

Mesela, Milli Mücadeledeki zaferi sadece baştaki bir komutana mal etmek, o mücadele içinde emeğini ve hayatını vermiş olan on binlerce insana haksızlık olur. Milli Mücadele Zaferi ortak ve kolektif bir ameldir, şahıslara mal edilemez.

Ama kusur ve hata şahısların dikkatsizliği ile ortaya çıkar ve onlara aittir. İyilik ve başarıda olduğu gibi, kusur ve hata kolektif bir özelliğe sahip değildir.

Komutanın küçük bir hatası orduyu yok etmek gibi vahim sonuçlar doğurabilir, ama başarı ve zafer bir kişinin gayret ve çabası ile değil, ordunun tamamının işlevi ile meydana gelir.

Bir insan bir şehri yakıp kül edebilir, ama tek başına o şehri inşa edemez, çünkü şehrin inşası için binlerce işçi, usta, mühendis, mimar, vesaire lazımdır...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Fatih927

Fakat komutan istemeden ordudaki askerlerin birçoğu hata yapabiliyor.ve bu hatalarin neticesinde savaş kaybediliyor. (uhud savaşi gibi) bu askerlerin kendi şahsi hatalari da komutana verilse komutanin şahsi için zulum olmaz mi?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Değerli Kardeşimiz;

Genellikle bu böyledir istisnalar kaideyi bozmaz.

Başarı bütüne aittir, bir şahsa ya da bütünün bir parçasına verilmesi zulümdür. Ama başarısızlıklar genelde bütün içinde bir parça ya da bir şahıstan kaynaklanır. Bütünün başarısızlığı söz konusu değildir ya da çok nadirdir.

Hayır ya da başarı bin şartın işlemesi ve çalışması ile vuku bulurken şer ya da başarısızlık ise tek bir şartın kusur ve hatasından kaynaklanır.

Mesela bahçenin sulanmasından sorumlu bir adamın vanayı açmayı unutması koca bahçenin kurumasına sebebiyet verir. Ama aynı bahçenin mahsul vermesi bahçede çalışan yüz adamın alın terine bağlıdır. Bu yüz adamdan birisi kalkıp ben olmasaydım mahsul alamazdınız mahsul benim eserim diyemez dese zulümdür.

Milli mücadele zaferi milletin gayreti, feragatı ve canını feda etmesi ile elde edildi ama bir şahsa mal edildi ve zulmedildi.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...