"Şerefler, müsbet hayırlar, maddi-manevi ganimetler orduya, cemaate verilir, tevzi edilir; kusurlar, menfi icraatlar başa, reise verilir." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Başarı ya da iyilik çok şartların, emeğin, mücadelenin, dayanışma ve yardımlaşmanın neticesinde ortaya çıkan kolektif bir amel olduğu için, bir şahsa vermek haksızlık ve zulüm olur.

Mesela, Milli Mücadeledeki zaferi sadece baştaki bir komutana mal etmek, o mücadele içinde emeğini ve hayatını vermiş olan on binlerce insana haksızlık olur. Milli Mücadele Zaferi ortak ve kolektif bir ameldir, şahıslara mal edilemez.

Ama kusur ve hata şahısların dikkatsizliği ile ortaya çıkar ve onlara aittir. İyilik ve başarıda olduğu gibi, kusur ve hata kolektif bir özelliğe sahip değildir.

Komutanın küçük bir hatası orduyu yok etmek gibi vahim sonuçlar doğurabilir, ama başarı ve zafer bir kişinin gayret ve çabası ile değil, ordunun tamamının işlevi ile meydana gelir.

Bir insan bir şehri yakıp kül edebilir, ama tek başına o şehri inşa edemez, çünkü şehrin inşası için binlerce işçi, usta, mühendis, mimar, vesaire lazımdır...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...