Şii mezhebine bağlı bir insana, Risale-i Nur nasıl anlatılır veya anlatılmalıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu hususu birkaç kısa madde halinde sıralayabiliriz:

Birincisi, bu gibi durumlarda medar-ı ihtilaf konulara girmeden medar-ı ittifak olan konular üzerinden bir diyalog bir iletişim bir dostluk kurmak en güzel yoldur. Önce ihtilaflı konular üzerinden gidilirse iletişim kanalları tıkanır, iki tarafta savunma refleksi ile birbirisine kendini kapatır ve böylece diyalog biter.

İkincisi, Ehl-i beyt sevgisi üzerinden ortak bir duygu ortak bir kanal ortak bir zemin oluşturulabilir. Zire Şia ile Ehl-i sünnetin en sağlam ortak noktası Ehl-i beyt sevgisidir; bu sevgi güzel bir köprü yapılabilir.

Üçüncüsü, bu asrın fikri yapısına uygun olarak imanın esası üzerinde durulup, önce tahkiki iman dersleri verilmelidir. Çünkü bu zamanda imanın esası sarsılmış ve bütün sorunlar bu temel üzerinden yol buluyor. Ve imanın esaslarına Şia da Ehl-i sünnet kadar muhtaçtır.

Dördüncüsü, her ne olursa olsun haklı taraf haksız tarafa karşı yumuşak ve mutedil bir yolla yaklaşmalı, ona karşı olgun ve affedici olmalıdır. Yani "kavl-i leyyin" ve "müspet hareket" prensiplerince davranmak gerekir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...