"Şimdi çiçeklere, meyvelere bak: Bunların gülümsemeleri ve tadları ve güzellikleri ve nakışları ve koku vermeleri..." Tarife ve davetnameyi esas alarak bu paragrafı izah edebilir miyiz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Şimdi çiçeklere, meyvelere bak: Bunların gülümsemeleri ve tadları ve güzellikleri ve nakışları ve koku vermeleri bir Sâni-i Kerîmin, bir Mün’im-i Rahîmin sofrasında birer tarife, birer davetname hükmünde olarak, muhtelif renk ve koku ve tadlarla her nev’e ayrı ayrı tarife ve davetname olarak verilmiştir."

Çiçek kelimesi öncelikle papatya, menekşe gibi çiçekleri hatırlatsa da burada esas olarak meyvelerin çiçeklerine dikkat çekilmektedir.

Bir meyve ağacı yaprak ve çiçek açma safhalarından sonra meyve vermeye başlar. Bu meyveler renklerinin güzellikleriyle kendilerini bize sevdirdikleri gibi, güzel tatlarıyla, kokularıyla da kendilerinden istifade etmemiz için bizi adeta davet ederler. Böylece ağaçlar birer sofra, insanlar ise kâinattan meyve ağacını, ondan da meyveyi sözün kudreti ve hikmeti sonsuz “bir Sâni-i Kerîmin, bir Mün'im-i Rahîmin” misafirleri olma şerefine ererler.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...