"Şimdi rüzgârlara bak ki: Sair hakîmâne, kerîmâne faidelerinin ve vazifelerinin şehadetiyle, gayet mühim ve kesretli vazifelere koşuyorlar. Demek o dalgalanmak, bir Sâni-i Hakîm tarafından bir tavziftir, bir tasriftir,.." izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Şimdi rüzgârlara bak ki: Sair hakîmâne, kerîmâne faidelerinin ve vazifelerinin şehadetiyle, gayet mühim ve kesretli vazifelere koşuyorlar. Demek o dalgalanmak, bir Sâni-i Hakîm tarafından bir tavziftir, bir tasriftir, bir kullanmaktır. Dalgalanmaları ise, emr-i Rabbânînin çabuk yerine getirilmesine sür’atle çalışmaktır."

Nefes almamızla kanımızın temizlenmesinin ne kadar büyük bir nimet olduğu malumdur. Bu cüz’î ama çok büyük fayda gösteriyor ki, rüzgârlar da büyük hikmetler taşımaktadır. Hemen nazarımıza çarpan en büyük faydası bulutların, rüzgâr ile muhtaç beldelere taşınmasıdır. Hava sabit olsaydı denizlerden yükselen buharlar yağmur olarak yine aynı mekâna ineceklerdi. Denizin yağmura ihtiyacı olmadığından böyle bir tasarruf hikmetsiz olacaktır. Rüzgârın görünmeyen en büyük bir faydası da çiçek tozlarını taşımakla döllenmeye vesile olmasıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...