"Şimdiki Hıristiyanlık dini ise, velediyet akidesini kabul ettiği için, vesait ve esbaba tesir-i hakikî verir. Din namına enâniyeti kırmaz; belki 'Hazret-i İsâ Aleyhisselâmın bir mukaddes vekili' diye,.." İzahı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Şimdiki Hristiyanlık, asli hüviyet ve mahiyetinden uzaklaşıp, tahrif edildiğinden; “Baba, oğul, ruhu-l Kudüs” üçlemesi ile bir nevi şirke benzer sakat bir inanç görünümündedir.

İsa aleyhisselamı Allah’ın oğlu kabul ettiklerinden, ruhani reisleri de bu iştirake dâhil ederek esbaba hakiki tesir veriyorlar.

Ulûhiyeti tevhitten uzaklaştırıp bu şekilde şümullendiriyorlar, İsa aleyhisselamı -hâşâ- Allah’ın oğlu, ruhbanları da Allah’ın yerdeki vekilleri ve gölgeleri kabul ediyorlar. Sebeplere bu derece tesir verilen bir dinin mensupları da gurur ve enaniyetlerini koruyarak mutaassıp bir dindar olabiliyorlar.

İslamiyet’te ise peygamber Allah’ın kulu ve elçisidir. Kulluk şuurunda inkişaf edildikçe tevazu ve mahviyet de artar. Gurur ve enaniyet inkişaf ettikçe kulluk şuurundan uzaklaşılır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

Eneskanaat
Şimdiki Hristiyanlıkta Teslis akidesinin olması, Papa'nın kendini Hz. İsa'nın vekili olarak görmesi, ayrıca rahiplerin kendilerine gelen Hristiyanların günahlarını çıkarmaları şimdiki Hristiyanlığın vasıtalara ve sebeplere hakiki tesir vermesinin örnekleri olmaktadır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...