"Siyaset, efkârın âleminde bir şeytandır; istiâze edilmeli." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan şeytandan ve onun şerrinden neden Allah’a sığınır, çünkü şeytan insanı haktan ve doğruluktan çıkarmaya yemin etmiştir ve şeytan insanın apaçık bir düşmanıdır. Üstadımız bu cümlede siyaseti insanlığın fikir aleminde dolaşan bir şeytana benzetiyor. Ve siyasetten sakınılması gerektiğini vurguluyor.

"Bu zamandaki siyasete” yalan, hile, aldatmak, iftira, küresel güçlere alet olma, tarafgirlik vesaire gibi şeyler esas olmuştur. Bu yüzden siyaset şeytanın insanları kandırmakta kullandığı en verimli en çekici ve en kurnaz bir alet durumuna gelmiştir.

Siyasete bulaşan birisinin de şeytandan yakasını kurtarması pek mümkün görülmüyor. Bu durumda yapılacak en güzel şey siyasetten toptan istiaze (uzak durmak) etmektir. Üstadımız güneş gibi imanına rağmen o alemden kaçınmış iken, yarım yamalak imanı ile "Ben aldanmam, ben siyaseti dine alet ederim." demek ve siyasete girmek kendini kandırmaktan başka bir şey değildir.

Siyasetçi, politikacı ve baştakilerden çok fazla bir şey beklememek, yegâne ümitleri onlara bağlamamak, hizmetleri onlara endekslememek ve şunu bilmek lâzımdır:

“(Allah) baştakilerin başlarına akıl ve kalblerine imân versin, yeter. O vakit kendi kendine iş düzelir.”(1)

(1) bk. Lem'alar, On Altıncı Lem'a, Üçüncü Meraklı Sual.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...