"Sözleri kendi malı ve te’lifi gibi hissedip sahip çıksın ve en mühim vazife-i hayatiyesini onun neşir ve hizmeti bilsin." Misalle izah eder misiniz? Neşir vazifesini ifa ve hizmet noktasında atılması gereken adımlar neler olabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sahiplenme hissi herkesin derece ve mertebesine göre değişebilir.

Sahiplenmenin en alt mertebesini; "Farzları yapıp kebairi terk etmek, beş vakit namazın ardından tesbihatı yapıp her gün Risale-i Nur'dan istifade edip bir başkasının istifadesine de vesile olmak" şeklinde tarif edebiliriz.

Bundan sonrası kişinin manevî kuvvetine, ihlas ve sadakatine göre değişir.

Mesela Üstadın “Zübeyir’i dünyaya değişmem” dediği Zübeyir Gündüzalp Ağabey; hayatını, memuriyetini, aile ve taallukatını bir kenara bırakıp Risale-i Nur'da tam fani olmuştur. Dünyevî bir işle meşgul olmayı Nurlara ihanet ve sadakatsizlik olarak görmüştür.

Neşir ve hizmeti; Risalelerdeki hakikatlerin insanlığa ulaşması ve bu eserlerin okunmasını temin demektir. Bu vadide atılan her adım neşir hizmetine girmektedir. İlla doğrudan doğruya birilerine Risale okumak şart değildir. Her şekilde olan vesilelik bu daireye dâhildir. Maddî ve bedenî, mesai verme şeklindeki yardıma kadar, her türlü faaliyet neşir hizmetine girmektedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...