"Sözleri kendi malı ve telifi gibi hissedip sahip çıksın ve en mühim vazife-i hayatiyesini onun neşir ve hizmeti bilsin." Örnekle izah eder misiniz? Neşir vazifesini ifa ve hizmet noktasında atılması gereken somut adımlar neler olabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sahiplenme hissi herkesin derece ve mertebesine göre değişebilir.

Sahiplenmenin asgarisini "farzları yapıp kebairi terk etmek, beş vakit namazın ardından tesbihatı yapıp her gün Risale-i Nur'dan istifade edip bir başkasının istifadesine de sebep ve vesile olmak" şeklinde tarif edebiliriz.

Bundan sonrası kişinin manevi kuvvetine göre değişkenlik gösterir.

Mesela Zübeyir Gündüzalp Ağabey gibi sahiplenirsen "hayatını, memuriyetini, aile ve taallukatını bir kenara bırakıp Risale-i Nur'da tam fani olursun. Dünyevi bir işle meşgul olmayı Nurlara ihanet ve sadakatsizlik olarak görürsün."

Neşir ve hizmeti; Risalelerdeki hakikatlerin insanlığa ulaşması ve insanların bu eserleri okumasını sağlaması anlamına gelmektedir. Bu vadide atılan her adım neşir hizmetine girmektedir. İlla doğrudan doğruya birilerine Risale okumak şart değildir. Her şekilde olan vesilelik bu kapsama dahildir. Maddi, bedeni, mesai verme şeklideki yardıma kadar, her türlü faaliyet neşir hizmetine girmektedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...