"Dünyayı terk edip kendini Risale-i Nur’a vakfediyor ve Üstad'ımızın dediği gibi diyorlar: Zaman, İslamiyet fedaisi olmak zamanıdır." İslam fedaisi olmak için bekâr mı kalmalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Fesübhanallah! Hatta öyle Nur talebeleri meydana gelmektedir ki, asıl halis niyet ve kudsî gayeden sonra, bir sebep olarak da münafıkların mezkûr planlarının inadına, rağmına dünyayı terk edip kendini Risale-i Nur’a vakfediyor ve Üstad'ımızın dediği gibi diyorlar: "Zaman, İslâmiyet fedaisi olmak zamanıdır." (Tarihçe-i Hayat, Isparta Hayatı)

İslam fedaisi olmak için evlenmemek gibi bir şart bulunmuyor, evli-bekâr her Müslüman İslam fedaisi olabilir. Üstad'ın talebelerinin kahir ekseriyeti evlidir. Fedailik gayrete, hizmete ve fedakârlığa bakar, evli ve bekâr olmaya bakmaz.

İnsanın kendini Risale-i Nur'a vakfetmesi onunla hemhâl olup azami okuması, yaşaması ve yayması ile ilgilidir.

"Talebeliğin hassası ve şartı şudur ki: Sözleri kendi malı ve telifi gibi hissedip sahip çıksın ve en mühim vazife-i hayatiyesini onun neşir ve hizmeti bilsin." (Mektubat, Yirmi Altıncı Mektup, Dördüncü Mebhas)

"Talebeliğin hassası şudur ki: Yazılan Sözlere kendi malı gibi sahip olmalıdır. Kendisi telif etmiş ve yazmış nazarıyla bakıp, neşrine ve ehil olanlara iblağına çalışmaktır." (Barla Lahikası, 252. Mektup)

Yukarıdaki şartları üzerinde bulunduran birisi Risale-i Nur'a talebe olmuş olur. Yani talebeliğin vakıf olma gibi başka özel bir şartı bulunmuyor. Nitekim Üstad'ımızın en büyük talebelerinin iş ve meslekleri bulunuyordu. Mesela, Hulusi Ağabey Nur'un birinci talebesidir, aynı zamanda albaydır. Nur talebelerinin içerisinde çiftçi, öğretmen, marangoz, sanayici, bürokrat vs. birçok meslek erbabı da bulunmaktadır.

Hatta Üstad'ımızın talebeleri içinde vakıf olan ağabeyler azınlıktadır. Çünkü bütün Nur talebelerinin vakıf olması âdetullah açısından da mümkün değildir. Risale-i Nur'a talebe olma en büyük İslam fedailiğidir.

İlave bilgi için tıklayınız:

- Vakıflık nedir, kime vakıf denir, vakıflığın şartları nelerdir ve vakıflar ne iş yaparlar?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...