Şu andan Şark'ta meydana gelen olaylar hakkındaki görüşünüzü ve on yirmi sene sonrası için fikrinizi alabilir miyiz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir Müslüman, hayata olumlu penceden bakar. Bardağın boş tarafını değil, dolu tarafını görmelidir daima. Zira Allah'ın gücü her şeye yeter. O istedikten sonra olmayacak iş yoktur.

Bediüzzaman yetmiş seksen sene önce, zifiri bir karanlığın Âlemi İslam'ın etrafını çevirdiği bir hengamda, parmağını istikbale doğru uzatarak istikbale şöyle sesleniyordu: "Şu istikbal inkılabaı içinde en yüksek gür sada İslam'ın sadası olacaktır."(1) Bu ifade karamsarlığa indirilmiş bir darbeydi ve dediği de oluyor, olacaktır inşallah.

Karanlıkta iken ümidini kaybetmeyenler, safak atmışken ve güneş bizlere göz kırpmaya başlamışken, ümitsizliğe düşersek, bize ne derler acaba. "Güzel gören güzel düşünür. Güzel düşünen hayattan lezzet alır."

Hem sonuç bizleri çok ilgilendirmemeli. Zira sonuç Allah'a aittir. O, en iyisini bililr. Bizim vazifemiz hizmettir. Ateşi söndürmek adına su taşımaktır. Yangının sönüp sönmeyeceği ayrı bir meseledir. Su taşınırken sonuç düşünülmez, vazife düşünülür. Biz vazife ile mükellefiz, sonuç ile değil.

(1) bk. Sünûhat, Rüyada bir hitabe

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...