"Şu muhteşem Güneş de küçücük bir şebnemdir. Gözbebeği bir nurdur ki şems-i kudretten gelir, o kudrete kamer olur. Semavat bir denizdir; bir nefes-i Rahmân’la çîn-i cebînlerinde mevcelenip, kataratki nücum ve hem şümustur." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Şu muhteşem Güneş de küçücük bir şebnemdir. Gözbebeği bir nurdur ki şems-i kudretten gelir, o kudrete Kamer olur." (Sözler, Lemeat, İcad ve cem-i ezdadda büyük bir hikmet var;...)

Güneş, insanlar açısından bakılırsa çok büyük ve azametlidir, lakin Allah’ın sonsuz kudreti canibinden bakılırsa, gecede taşın üstünde tezahür eden bir şebnem yani çiğ tanesi gibi küçük bir zerre kadardır. Yine insanlar açısından Güneş'in o dehşetli nuru ve ışığı, ilahi kudret yanında göz bebeğinin içindeki zayıf bir ışık gibidir ya da ayın gecedeki belli belirsiz nuru gibi kalır. Yani Allah’ın büyüklüğü ve azameti karşısında her şey küçüktür, zelildir.

"Semavat bir denizdir; bir nefes-i Rahmân'la çin-i cebînlerinde mevcelenip, katarat ki nücum ve hem şümustur." (bk. age.)

Yine ucu bucağı belli olmayan sema âlemi, ilahi kudretin yanında ve nazarında küçük bir denizdir. Rahman olan Allah’ın küçük bir kudreti ile sema denizi çin-i cebin, yani insanın alnındaki küçük bir kırışıklık ve kıvrım gibi dalgalanıp yıldızları ve güneşleri yüzdürüyor. Buradaki üslup ve ifade, ilahi kudretin yanında her şeyin ne kadar küçük ve zelil kaldığına işaret ediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...