"Sünnet-i Seniyye edeptir. Hiçbir meselesi yoktur ki, altında bir nur, bir edep bulunmasın." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah, insan gibi harika bir sanatını, bütün şuur sahibi varlıkların seyrine ve nazarına izhar ediyor. Bu en mükemmel eserinin, en cemiyetli meyvesinin, en harika sanatının, diğer şuur sahibi varlıkların nazarında çirkin duruma düşmemesi için de Resulünün (asm) sünneti ile edebi ve tesettürü emrediyor.

Allah’ın Cemil ismi, sanatında çirkinlik ve kusur istemez. Ama edep yerlerinin yaratılması başka isimlerin tecellisinden ve bazı hikmetlerden dolayı olduğu için, Allah Resulünün (asm) sünnetindeki edep ve tesettür emri ile kusur gibi görünen vaziyetler giderilmiş oluyor. Yani sünnet-i seniyye, eksiklikleri tamamlayan mahz-ı edeb vazifesi görmüş oluyor.

Bir de sünnet-i seniyye vahiy ile tespit edildiği için, Allah’ın isimlerinin manası ile uyum içinde olan tek muaşerettir. Bu yüzden, sünnete ittiba emredilmiştir.

Ve her sünnetin altında Allah’ın rızası, sevabı ve nuru bulunuyor. Sünneti işleyen birisi "Acaba bu hareketim ilahi rızaya uydu mu, edebe uygun düştü mü?" diye bir endişe ve kaygı taşımasına gerek kalmıyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...