"Sünnet-i Seniyyenin meratibi var. Bir kısmı vaciptir, terk edilmez. Bir kısmı da nevafil nev'indendir." Sünnetin vacip ve nafile diye taksimatı nasıl olur?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sünnet kelimesini geniş manasıyla ele aldığımızda, Resul-i Ekrem Efendimiz (asm)'in yaptığı her şeyi içine alır. Bu durumda, Allah’ın bütün emir ve yasakları da sünnetin içinde yer alır.

Namaz İslâm’ın bir şartı olması cihetiyle farz, Resulullah Efendimiz kıldığı için de sünnettir. Şu halde sünneti bölümlere ayırmak gerekecektir.

Farz olanlar: Allah’ın mutlaka yapmamızı istediği her şeydir. Allah’ın emir ve yasaklarını en iyi şekilde uygulayıp örnek olan Peygamber Efendimiz (asm)'dir. Biz de ona uymak suretiyle hem Cenab-ı Hakk’ın emirlerini yerine getirmiş hem de sünnetleri ifa etmiş oluruz.

Vacip olanlar: Dinimizin vacipleri. Mesela, vitr namazını üç rekât olarak kılmak vaciptir.

Nafile olanlar: Farz ve vaciplerin dışındaki yaptığımız bütün ibadetlerdir.

Adab olanlar: Yeme, uyuma ve yürüme gibi günlük işlerimizi yaparken, Habib-i Kibriya Efendimiz (asm)’e uyarsak o fiillerimizi ibadete çevirmiş oluruz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

şefkat

HER SÜNNET AyNI ZAMANDA FARZ MIDIR? VE HER VACİB, FARZ SÜNNET MİDİR?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Her sünnet farz değildir, ama her farz sünnettir denebilir. Her vacip de sünnettir denebilir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
İZZET
Bu konu halk arasındada tam bilinmiyor. farz Allahın emri,sünnet peygamberin emri diye biliniyor. ana hattı ile söz doğru gibi görülse bile fıkıh ilmi,yönü ilede incelendiğinde.şöyle bir durum gözüküyor. Öyle Allahın emri vardırki farz,öyle Allahın emri vardır vacip,Öyle Allahın emri vardırki sünnet..Öyle peygamberin emri vardırki farz,öyle peygamberin emri vardırki vacip,öyle peygamberin emri vardır sünnet.Müfessirlerin farklı yorumları olsa bile kevser suresindeki Fesallili rabbike venhar ayetindeki rabbin için namaz kıl ve kurban kes emri vardır,evet bu Allahın kurandaki bir ayetidir ama fıkıh yönü ile bilindiği gibi namaz farzdır,kurban kesmek vaciptir.kurban kesmek hak mezheb olan şafi mezhebine görede sünnettir. ayrıca Abdest alırken kuranı kerimde bildirilen yüzü yıkamak,kolları yıkamak,başı mesh etmek ve ayakları yıkamak farzdır ama bunun sırasına riayet sünnettir. hak Mezheplerin bazı konularda birinin farz dediğine diğerinin sünnet,vacip demesi bu konunun açıklanması açısından delil olabilir diye düşünüyorum. Bu konularda yanlış aktardığım veya bildirdiğim varsa lütfen yardımcı olunuz saygılar sunarım. cevaplarınız çok güzel
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
salih27

Riale-nurda geçen "Haramın terki vaciptir" Hükmünü bu bağlamda nasıl anlamalıyız? Yani haramın terkinin farz olması, haramın zıddının farz olması dolayısıyla daha uygun değil mi? Neden haramı terk vacib. Çalışmalarınızdan dolayı Allah razı olsun.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Bazı mezheplerde farz vacip aynı kabul edilmiş ve bazıları da ince bir nüans farkı var demişlerdir. Bu nedenle burada geçen vacip kavramını farz anlamında kabul etmekte bir sakınca olmaz.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...