"Sünnet-i Seniyyeye ittibâı kendine âdet eden, âdâtını ibadete çevirir, bütün ömrünü semeredar ve sevaptar yapabilir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Peygamber Efendimiz (asm)'in sünneti, hayatın her tarafını kuşatmıştır. Daha önce de ifade edildiği gibi, sünnetin en mühim hikmeti ve gayesi huzur-u İlahiyi temin etmek ve ömür sermayesini ibadete çevirmektir.

Sünnetin en büyük hikmeti ve gayesi; her hususta Allah’ın razı olacağı bir hayat yaşamak ve her şeyde onu hatırlatacak amellerde bulunmaktır. Bu yüzden, her işimizi sünnete uygun yapmaya gayret etmeliyiz. Resulullah Efendimiz (asm)’in bütün sözleri, işleri, hareketleri ve fiilleri, Allah’ın murakabesinde ve onun rızası dairesinde olduğu için bütün insanlığa eşsiz bir model ve en güzel bir rehberdir. Onun ümmeti olan bizim de en büyük gayemiz, Allah’ın rızasını kazanmak ve onu sürekli hatırlamak olduğuna göre, en selametli en kısa ve en güzel yol olan sünnet-i seniyeyi kendimize rehber etmek ve ona göre yaşamak durumundayız.

Peygamber Efendimiz (asm)'in sünnetini hayatına tatbik eden bir insanın, hayatının her anı ibadete, sevaba ve fazilete dönüşür. Zira sünnet bizatihi ibadettir ve İlâhî rızanın kendisidir.

Bizler de her anımızı ve dünyevi mübah işlerimizi ibadete çevirmek istiyorsak, sünnet-i seniyeyi kendimize rehber etmemiz gerekir.

Sünnet Peygamberimizi (asm), Peygamberimiz de Allah’ı hatırlatır ve böylece kalp sürekli ona yönelir ve ona müteveccih olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

nur65058
Allah razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...