Üçüncü Söz'deki çanta ve silah ne demektir? Takvaya dikkat edenin, ubudiyetinde de emniyette olmasını nasıl anlayabiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Askerlik nizamı, İslam ve onun kanunlarıdır. Onu sevmek de İslam’ın emir ve yasaklarına uymak manasınadır. Çanta ibadetleri, silah ise günahlardan kaçınmaya yani takvaya işarettir.

Mümin bu dünya hayatında ibadetlerini yapıp günahlardan kendini muhafaza ederse, ebedi saadete nail olur. Bu da dünya ve ahiret hayatında bir emniyet ve güven içinde olmak demektir.

Mesela, namazını kılan birisi kabirde namazın nuru ve genişliği ile huzur ve emniyet içinde olacaktır. Sair ibadetleri de bu şekilde düşünebiliriz.

Sağ yol, İslam ve Kur’an yoludur. Gidilen şehir ise, insanın en son varacağı cennet ya da cehennemdir. Dünyada ibadet ve kulluk vazifesini yapan bir mümin, orada güzel bir şekilde karşılanıp ağırlanacaktır.

Minnet ve korkulardan emin olması ise, müminin her hadise karşısında imandan gelen tevekkül ve teslimiyetidir.

Münkir, kâinatı anlamsız, işe yaramaz ve tesadüfün oyuncağı olarak gördüğü için, her şey ona azaplı ve sıkıntılı olarak yansır. Mümin ise her şeyin Allah’ın tedbir ve idareside bulunduğunu, anlamlı ve faydalı olduğunu bildiği için, her şey ona sevimli ve huzurlu görünür.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...