"Mugaddi hülasalardan dolu dört okkalık bir çanta ve her adüvvü alt ve mağlup edecek iki kıyyelik bir mükemmel miri silahı" nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu konunun işlendiği risalenin devamında, "O çanta ve silâh ise ibâdet ve takvâdır." buyrulur. Yani dört okka ibadete, iki kıyye ise takvaya işaret etmektedir.

İbadet denildiğinde, ilk olarak İslam'ın beş şartını anlarız. Bunlardan, kelime-i şehâdet, İslam dairesine girmek ve diğer dört farz ibadeti yapmak için yapılan bir akit gibidir. İbadetten ziyade bir iman ve itikattır. Geriye ise, İslam'ın diğer dört şartı olan: namaz, oruç, hac ve zekât ibadetleri kalmaktadır. İşte dört okkadan maksat, bu dört şart olabilir.

İki rakamı ise, Allah ve ahirete imana işaret etmektedir. Çünkü takva ancak bu iki rükne tam bir imanla olabilir. İki rakamının Allah ve ahirete iman olduğunu, Yedinci Söz'de geçen şu ifadeler de teyit etmektedir:

"Şu kâinatın tılsım-ı muğlâkını açan 'Âmentü billâhi ve bi’l-yevmi’l-âhir' ruh-u beşer için saadet kapısını fetheden, ne kadar kıymettar iki tılsım-ı müşkülküşâ olduğunu..."(1)

(1) bk. Sözler, Yedinci Söz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Hadim- ül kur'an

Kıymettar abilerim bence bu sorunun cevabını bu risale içinde aramak lazım. Dikkatlice okunursa bulunur diye düşünüyorum. Benim kanaatim dört okkalık çanta ilerde de geçtiği üzere ibadet tevekkül tevhid teslim. Yani fakr noktası için elzem olanlar. Acz noktası için elzem olan 2 kiyyelik silah ise iltica ve tahassun. Allahu alem bissevab

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...