"Ümmetim içinde bir adam bulunur ki, onun şefâatiyle Allah Benî Temîm kabilesinden daha fazla insanı (cehennemden çıkarıp) cennete girdirir." bu hadiste ifade edilen şahsiyetin; Üstad Hazretleri olma imkanı ne derecedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu gibi manası müphem hadisler hayra ve fazilete teşvik etmek içindir. Yani ümmetin salih ve âlim insanlarını, o belirsiz şahıs olmaya bir teşvik bir motive etme taktiğidir. Nasıl geceler içinde Kadir Gecesi müphem bırakılarak, bütün gecelerin ihya edilmesine bir rağbet uyandırılmış ise, bu gibi hadislerde de fazıl ve hayırhah bir şahıs tespit edilerek, o olunmaya teşvik edilmektedir. Ama hakikatte öyle birisi vardır, lakin kimin olduğu bilinmiyor ve bilinmemesi, her âlim ve evliyanın o şahıs olma imkanını temin ediyor.

Bu yüzden herkes kendi şeyh ve mürşidini o olarak görmek istiyor ve öyle görmesinde de bir sakınca bulunmuyor. Yalnız, başkalarının kendi şeyhini ya da mürşidini o makamda görmesini tenkit edip inkar etmemek gerekir. Bu müphem şahsa Üstad Hazretleri fazlası ile yakışır, lakin bu bakış açısı katiyet ifade etmez, olsa olsa bir kanaat bir yorum olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...