Üstad "Hazret-i Ali’nin içtihadı musîb ve mukabilindekilerin hata ise de..." diyor. O dönem karışık olduğu için; muhaliflerin içtihatları daha isabetli görünüyor. İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Muhalif grubun talepleri (içtihadları) daha isabetlidir.” hükmünüz, tarihî hakikatlere mutabık düşmüyor.

Mesele etraflıca tetkik edilirse, muhalif grubun baskı ile böyle düşündükleri ve bu yönde karar aldıkları rahatlıkla görülür. Halbuki Hz. Ali (ra) tam bir tahkikat ve hukuk ile gerçek suçluların tesbit edilebileceği kanaatinde idi ve şartları da buna uygun olarak görüyordu. Dolayısı ile Hz. Ali (ra)'ın içtihadı ve yolu daha isabetli ve daha adildir. Yine de içtihad Allah için olunca, isabet eden iki sevap alır, isabet etmeyen de bir sevap alır. Burada kaybeden olmadığı gibi, ikisi de bu içtihattan kazanmış olurlar.

Söz konusu insan hayatı olunca, bir insanın hayatı ile tüm insanların hayatı eşittir. Çünkü Kur’an böyle buyuruyor:

"Kim katil olmayan ve yeryüzünde fesat çıkarmayan bir kişiyi öldürürse, sanki bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de bir adamın hayatını kurtarırsa, sanki bütün insanların hayatını kurtarmış olur." (Maide, 5/32)

Ayrıca savaşta ölenlerin sayısı, istikbalî ve gaybî bir husustur. Dolayısı ile daha vuku bulmamış bir hadisenin vehmi ile adaletten vazgeçmek adil bir tavır olmaz. Malum, tarihî kayıtlara göre "Cemel Vak’ası" son anda gelişen bir durumdu. Her iki taraf da savaşma niyetinde değillerdi.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Nurun fedaisi
Üstad Hazretleri 《طَهَّرَ اللّٰهُ اَيْدِيَنَا فَنُطَهِّرُ اَلْسِنَتَنَا diyerek o fitnelerin kapısını açmak, bahsetmek caiz görmüyorlar.》diyor. Buradaki bu söz Ömer bin Abdülaziz'in sözüdür. Yani "Cenâb-ı Hak ellerimizi o kanlı hadiseye bulaştırmadı; o halde bizde o hadiselerden bahsedip dilimizi bulaştırmayalım. " Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...