Üstad; içki içenin yaptığından mesul olduğunu söylemiş. Efendimiz; zina yapana "Sarhoş musun?" diyor sormuş. Nasıl anlayabiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Mesela, bir adam, su-i ihtiyarıyla, haram bir tarzda kendini sarhoş etse, tasarrufatı, ulema-i şeriatçe aleyhinde caridir, mazur sayılmaz. Tatlik etse, talakı vaki olur. Bir cinayet etse, ceza görür. Fakat su-i ihtiyarıyla olmazsa talak vaki olmaz, ceza da görmez. Hem mesela, bir içki müptelası, zaruret derecesinde müptela olsa da diyemez ki, 'Zarurettir, bana helaldir.' "(1)

"Yine Hz. Peygamber’e, Maiz b. Malik el-Eslemi isminde birisi gelip: 'Beni temizle!..' diyerek zina ettiğini dört defa ikrar etmiş, Hz. Peygamber de akli melekesini, sarhoş olup olmadığını ve medeni hâlini sorduktan sonra onu recmettirmiştir."(2)

Alkol, şeytan işi pislik olarak yasaklanmıştır. Bunun için sarhoşluk mazeret sayılmaz. Sarhoş yaptığından, söylediğinden mes’uldür. Yaptıklarından günaha girer. Sarhoş dinen boşanmayı gerektiren bir şey yaptı ve söyledi ise boşanmış, nikâhı gitmiş olur, cinayet işlese kısas gerekir.

Yani içki içen birinin yapacaklarından mesul olacağı hükmü nihaî bir hüküm olup, bu hükümle ters düşen hadislerin tahkik ve tevil edilmesi gerekir.

Peygamber Efendimiz (asm)'in bu hadisinde sarhoşluğun mazeret teşkil edeceğine dair açık bir hüküm / ifade bulunmuyor. Belki de tahkik ve sorgulama gayesi ile sarhoş olup olmadığını soruyor olabilir. Çünkü sarhoş bir adamın şahitliği geçerli değildir, ayıkken aynı suçu itiraf ederse o zaman mesul olur.

Deli, sarhoş ve çocuk gibi, aklı başında olmayanların veya aklî yönden mümeyyiz olmayanların sözüne güvenilemeyeceği için, şahitlikleri de kabul edilmez. Yani Peygamber Efendimiz (asm) "Sarhoş musun?" sorusunu, "o an aklı yerinde mi, ne söylediğini biliyor mu" manasında soruyor, yoksa zinayı "sarhoşken mi işlemiş" demiyor.

Dipnotlar:

1) bk. Sözler, Yirmi Yedinci Söz.
2) bk. Buhari, Hudûd, 25; Müslim, Hudûd, 22; Ebu Davud, Hudûd, 23; Hakim, Müstedrek, VI/363; İbn Hanbel, V, 217.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Allah razı olsun kolay gelsin...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...