Üstad kıyamet alametleri ile alakalı hadisleri ekseriyetle Türkiye ile irtibatlandırıyor. Kıyametin umumi olması ile birlikte izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu asrın en büyük fitnesi, materyalist felsefenin farklı hüviyetler ile dünya ekseriyetine hükmetmesidir. Peygamber Efendimiz (asm)'in işaret ettiği alametler bu hâkim ruha yöneliktir.

Bu inkârcı ve maddeci ruh, bir ülkede faşizm elbisesine bürünmüş iken, başka bir ülkede komünizm elbisesine, daha başka bir ülkede kapitalizm ve daha başka bir ülkede ...izm adı altında cereyan ediyor. Bu son asırda meydana gelen bütün beşerî fikirlerin temel vasfı inkârcı, maddeci ve materyalist olmasıdır.

Üstad Hazretlerinin ahir zamanla alakalı hadisleri Türkiye’ye tatbik etmesi, bir bakıma dünyadaki bu hâkim cereyanın mahallî olarak ifade edilmesidir. Türkiye'de yukarıda ifade edilen hususiyetleri taşıyan idareler ne ise, diğer İslam ülkelerindeki Baas tipi rejimler de odur. Dolayısı ile hadîsler alemşümuldür.

Diğer bir nokta; Âlem-i İslam’ın son kalesi, merkezi ve payitahtı Türkiye’dir. Dolayısı ile merkez bütün Âlem-i İslam’ı ve dahi dünyayı temsil ediyor. Buradaki zarar da menfaat de Âlem-i İslam hesabına geçiyor. Bütün dünyanın birleşip Çanakkale'de Osmanlının başına üşüşmesi meseleye de işaret ediyor.

Ayrıca İslam ülkeleri Türkiye'deki materyalist sistemi kendilerine model olarak kabul edip ülkelerine tatbike çalışmışlardır. Demek Türkiye bu hususta bir model olmuş. Bu yüzden, hadîsler buraya kuvvetle dikkat çekiyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

avusena
Allah ebeden razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Lazgin
Süfyanin bütün İslam alemini etkilemesi gerekmez mi? Faraza bütün İslam ülkelerindeki Müslümanlara cebren şapka taktirmasi , heykellerinin bütün İslam diyarlarinda dikilmesi, ezanın sair ülkelerde de değiştirilmesi gerekmez miydi? Neden o dehşetli şahıs bu gibi olaylarda sadece Türkiye'yi etkiledi?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
İslam ülkelerinde ki diktatörlerin hepsi benzer zulümleri kendi halkına icra etmiştir. Mısır, Libya, Irak, Suriye vesaire de benzer deccali anımsatan uygulamalar olmuştur. Heykel dikme, laiklik adı altında din üzerinde baskı kurma hepsinde az çok olmuştur. Mesela Mısır da binlerce Müslüman seküler ideoloji adına idam edilmiştir. Bu zulüm ve baskıların temelinde ve özünde materyalist ve seküler ideolojiler bulunuyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
erkandino
Peki Yahudi olan birisi neden Müslümanlar safında kâfirlere dis düşmanlara karşı savaşır .gayesi dinsiz bir toplummu oluşturmaktır .yada o şahıs dinsizmidir yahudimidir merak ediyorum
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Nesep açısından Yahudi fikir açısından dinsiz kültürel açıdan ise Türktür. Troçki de Yahudi idi ama dinsiz bir Yahudi idi. Malum Yahudilik sadece din değil nesebi de içine alan bir kavramdır. Troçki neseben Yahudi fikren dinsiz birisi idi.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...