Üstat Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinden Sonra Müceddid Gelecek mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstadımız'ın;

"Risâle-i Nur, bu asrı ve gelecek asırları tenvir edecek olan bir mu'cize-i Kur'âniyedir."(1)

ifadesinden anlaşılıyor ki, Üstad'dan, dolayısı ile Risalelerden sonra başka bir müceddit gelmeyecektir.

Temsilde hata olmasın, nasıl ki, Peygamber Efendimiz (asv)'den sonra, başka bir nebi gelmiyor ve onun getirdiği mesaj bütün asırlara yetiyor. Kur'an bir külli rehber olarak bütün asırları ayınlatıyor.

Aynen öyle de Kur'an'ın bir tefsiri olan Risalelerden sonra bir müceddidin gelmesinden ziyade, Risalelerin, Kur'an'dan alınan mesajları anlaşılacaktır. Nitekim Üstad'ın doğumundan bu yana yüz otuz beş seneyi aşkın bir zaman geçtiği halde, İslam dünyasında yeni bir çığır açıp ve herkesin, "bu bir müceddidir" diyeceği bir şahıs yoktur.

Belki Risaleler İslam dünyası tarafından henüz yeni yeni duyulmakta ve okunmaktadır. Şüphesiz bu bizim kanaatimizdir. Farklı düşünenlere de saygı duymak gerektiğini de ifade etmek isteriz.

(1) bk. Tarihçe-i Hayat, Emirdağı Hayatı.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Bediüzzaman kimdir? Envâr-ı Muhammediyeyi (a.s.m.) ve maarif-i Ahmediyeyi (a.s.m.) ve füyuzât-ı şem'-i İlâhîyi en müşa'şa bir şekilde parlatması ve Kur'ânî ve hadîsi olan işarât-ı riyaziyenin kendisinde müntehî olması ve hitabât-ı Nebeviyeyi (a.s.m.) ifade eden âyât-ı celîlenin riyazî beyanlarının kendi üzerinde toplanması delâletleriyle o zât; * hizmet-i imaniye noktasında risaletin bir mir'ât-ı mücellâsı * ve şecere-i risaletin bir son meyve-i münevveri * ve lisan-ı risaletin irsiyet noktasında son dehan-ı hakikatı * ve şem-i İlâhînin hizmet-i imaniye cihetinde bir son hâmil-i zîsaâdeti olduğuna şüphe yoktur. Üçüncü medrese-i Yusufiyenin el-Hüccetü'z-Zehrâ ve Zühretü'n-Nur olan tek dersini dinleyen Nur şakirtleri namına: Ahmed Feyzi, Ahmed Nazif, Salâhaddin, Zübeyir, Ceylan, Sungur, Tabancalı
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
bucega58
ben okumadım ama üstat risale de bu vasıfları açıklıyor ddi arkadaşım ama gelmeyecek anlamında da değil birde müceddid olmak için illa birileri bu müceddid dir demek gerekmiyor yoksa her cemaat lideri nin talebeleri benim hocam müceddid derdi
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
şefkat
ÜSTADTAN SONRA HALEN MÜCCEDİD BİRİNİN GELMEYİŞİ MEHDİYETİN BAŞINI ÇEKTİĞİNİ VE ŞAHSI MANEVİSİNİNDE HALEN İŞBAŞINDA OLDUĞUNU GÖSTERİR.MÜCCEDİD-İ EKBER İLE MÜSEMMA EDİLEN ŞAHSIN DA (MEHDİ) RİSALE-İ NUR'UN ŞAHSI MANEVİSİ OLDUĞU BÖYLECE İSABET ETMİŞTİR...ALLAH-U ALEM.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...