"Ve bilhassa rızık için gelen zerreler, rızık kafilesinde seyr-üsefer eden o zerreler…" cümlesini devamıyla izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Yediğimiz sebze, meyve veya etlerdeki karbonhidratları göz önüne alalım. Karbonhidratlar, birinci dereceden enerji verici olarak kullanılırlar ve açlık anında ilk tüketilen besin maddeleridirler. Yapıtaşları glikozdur. Hayvanlarda glikojen, bitkilerde ise nişasta şeklinde depo edilirler. Karbonhidratların çoğu, canlılar için temel besin maddeleridir. Yeşil bitkilerde fotosentez neticesi meydana getirilirler. Otla beslenen hayvanlar bu ihtiyaçlarını bitkilerden, etle beslenen hayvanlar da otçullardan tedarik ederler. Yediğimiz besinler vücudumuzda sindirilir ve ilgili yerlere hikmetli bir şekilde dağıtılır.

İnsan vücudunda birçok kimyevi reaksiyon gerçekleştirilir. Glikoz (C6H12O6), akciğerlerimizden kana karışıp damarla her yere ulaştırılabilen oksijen(O2) ile reaksiyona girerek karbondioksit, su ve enerji oluşmasına sebep olur. Kalbimiz ve akciğerimizin işbirliği ile havaya salıverdiğimiz karbondioksit (CO2) ise fotosentez için bitkilerin ihtiyacı olan bir moleküldür. İsrafsız ve hikmetli bu işlerde şu zerreleri binler muhtelif menzillerden geçiren, sevk eden, elbette ve elbette bir Rezzâk-ı Kerîm, bir Hallâk-ı Rahîm'dir.

Alakalı paragrafın bir kısmı şöyledir:

"Ve bilhassa rızık için gelen zerreler, rızık kafilesinde seyrüsefer eden o zerreler, o kadar hayretfezâ bir intizam ve hikmetle seyr-ü seyahat ederler ve öyle tavırlarda, tabakalarda intizamperverâne geçip gelirler ve öyle şuurkârâne ayak atıp hiç şaşırmayarak gele gele ta beden-i zihayatta (canlının bedeninde) dört süzgeçle süzülüp rızka muhtaç âzâ ve hüceyrâtın imdadına yetişmek için kandaki küreyvât-ı hamrâya (alyuvarlar) yüklenip bir kanun-u keremle imdada yetişirler. Ondan bilbedâhe anlaşılır ki, şu zerreleri binler muhtelif menzillerden geçiren, sevk eden, elbette ve elbette bir Rezzâk-ı Kerîm, bir Hallâk-ı Rahîm'dir ki, kudretine nisbeten zerreler, yıldızlar omuz omuza müsavidirler." (Sözler, Otuzuncu Söz, İkinci Maksat.)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...