"وِلْدَانٌ مُخَلَّدُونَ" âyetini cennetteki çocukların mahiyet ve özelliklerini de nazara vererek izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu ayet hakkında tefsirlerde geçen ve üzerinde ittifak edilmiş manaları özet olarak arz ediyoruz:

Vildan kelimesi, velidin çoğuludur. Ayette henüz büluğa ermemiş ve günah işlememiş ve öylece vefat etmiş çocuklar kastedilmektedir. Bunlar da diğer ehl-i cennet gibi o saadet yurdunda ebedî kalacaklardır. Muhalledun (ebediliğe mazhar edilmiş) kelimesi bu hakikati ders vermektedir.

Bu çocuklar cennet ehline zevkle hizmet edeceklerdir.

Bir çocuğun, cennet ehli olan babasından başkasına hizmet etmesi hissiyata ters düştüğünden buna ihtimal verilmemiştir. Ancak, çocuğu olmayan ehl-i cennete, kâfirlerin günahsız ölen çocuklarının hizmet edebileceği manası üzerinde durulmuştur.

Her türlü lezzetin kemaliyle tadıldığı cennette çocuk sevgisi de böylece yer almış olacaktır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Sorumakinası_hs... (doğrulanmadı)

"Çocuklarını sevip okşamak zevki, Cennet tenasül yeri olmadığından, Cennette yoktur zannedilirdi. İşte bu surette o dahi vardır. Hem en zevkli ve en şirin bir tarzda vardır. İşte, kablelbülûğ evlâdı vefat edenlere müjde!" ne demektir?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Buluğ (On Beş yaşından önce) çağına gelmeden ölen çocuklar direkt cennete giderler ve cenette anne ve babalarının ebedi çocukları olurlar.

İslamda sorumluluk yaşı on beş olarak belirlenmiştir on beş yaşın altında olanlar ise çocuk olarak sayılırlar. Çocuklar ise masumdur öldüklerinde hesaba çekilmezler direkt cennetlik olurlar ve cennette ebedi şekilde çocuk olarak kalırlar.

Kur’ân-ı Kerim’de geçen “Vildânün muhalledun” tâbirinden anlaşıldığına göre, mü’minlerin bulûğ çağından önce vefât eden çocukları doğrudan cennete gidecek, lâkin dâimî çocuk olarak kalmak sûretiyle, çocuk sevmek ve okşamak zevkini anne ve babalarına tattıracaklardır.

Çocuk yaşta evlatları ölen anne ve babalar için bu çok büyük bir müjde niteliğindedir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Sorumakinası_hs... (doğrulanmadı)

"Cennet tenasül yeri olmadığından, Cennette yoktur zannedilirdi." Ne demektir?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Dünya hayatında insanların neslinin devam edip çoğalabilmesi tenasüle yani üreme kanununa bağlanmış. Bu yolla insanlar evlenip çoluk çocuk sahibi oluyorlar.

Bu kanun cennet hayatında olmayacağı için insanların çoluk çocuk sahibi olmasıda mümkün değildir diyerek cennette çocuk sahibi olma ve çocuk sevme gibi şeyler yok diye düşünülmüş.

Üstadımız cennette çocuk sevme ve çocuk sahibi olmanın tek yolunun üreme kanunu olmadığını dünya hayatında ölen çocukların cennette ebedi çocuk olarak kalacaklarını ve anne babaların bu yolla çocuk seveceklerini ifade ederek cennette çocuk olmayacak görüşünün yanlış ve hatalı olduğuna işaret ediyor.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...