"Nasıl meyyite bir karıya nefsanî nazarla bakmak nefsin dehşetle alçaklığını gösterir." Bu ifadeleri nasıl anlamalıyız? Buradan televizyon seyretmenin ulvi hissiyatları öldürdüğünü anlayabilir miyiz? Bunlar kimlerdir, bakmak kebair sayılır mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ölmüş bir kadının cenazesine şehvetle bakmak ve ondan haz duymak, nefsin ne kadar dehşetli bir alçaklığa düştüğünün göstergesi ise, aynı şekilde ölmüş veya ölü şekilde resim ve fotoğrafına yansıyan bir kadının suretine bakmak da insandaki yüksek hissiyatları yaralar ve söndürür.

Evet, fotoğraftaki kadın resimleri bir cihetle meyyite, yani ölüdür. Zira kadının hayatlı ve hakiki şekli değil, hayatsız ve ölü bir görüntüsü o fotoğrafın içine yerleşiyor. Demek fotoğraftaki kadın sureti ile ölmüş bir kadının cenazesi arasında fazla bir fark yok. Cenazeye şehvetle bakmak nasıl insanı tiksindirip çirkin bir durama düşürüyorsa, aynı şey fotoğraf ve resimlerdeki çıplak kadın suretleri içinde geçerlidir.

Günümüzde magazin ve moda adı altında müstehcenlik ve cinsellik ön plana çıkarılarak, ahlaksızlık ve fuhuş teşvik edilmektedir. Bunun en büyük vasıtası olarak da kadınların müstehcen resim ve fotoğraflarını kullanıyorlar.

Çağın en büyük vebalarından birisi de sefahata vasıta olan bu müstehcen resim ve fotoğraflardır.

* * *

Rahmete muhtaç olan meyyiteler, televizyon ve gazetelerde yer alan fotoğraf sahipleridir. Bunların bir kısımları da ahirete gitmiş olabilirler. Günah ve sefahet bataklığına düştükleri için onlalara acımak ve şefkat etmek gerekirken, şehvani duygularla bakmak elbette ki, tüyleri ürperten bir olaydır.

Onlara bakmanın günah olup olmadığı konusu ise, şehvet ile bakmak haramdır. Ulvi duyguların sönmesine sebeptir.

İlave bilgi için tıklayınız:

- Resim ve fotoğraf konusunda detaylı bilgi verir misiniz?..

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...