"Yâ Ömer! Gün gelir, bu adam seni sevindirecek bir duruma gelir." Burada Hz. Ömer'i sakinleştiren Süheyl Bin Amr diye anlıyoruz, bazı kaynaklarda ise Hz.Ebubekir olduğu ifade ediliyor?..

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Süheyl İbn Amr; Kureyş’in ileri gelenlerinden ve meşhur hatiplerindendir. Mekke’nin fethinden sonra Müslüman olmuş ve bundan sonra tüm benliği ile İslam’a sarılmıştır. Müslüman olmadan evvel Peygamber Efendimizin (asm) aleyhinde bulunmuş ve Bedir Savaşı’nda müşrikleri kışkırtarak savaşa katılmalarını sağlamıştır. Bedir Savaşı’ndan sonra esir düşmüş, bir daha tahriklerde bulunmaması için dişlerinin sökülmesi isteğine Peygamber Efendimiz (asm) izin vermemiş ve kendisini serbest bırakmıştı.

Yüce Peygamberin vefatı üzerine Medine’de Hz. Ebu Bekir’in yaptığı konuşmaya benzer bir konuşmayı Mekke’de yapmış ve kargaşanın önüne geçmiştir. Risale-i Nur’da ismi zikredilerek, şahsında Peygamber Efendimizin (asm) mucizesinin gerçekleşmesi olayına yer verilmiştir.

Bedir Savaşı, Müslümanların zaferiyle neticelendiği gibi, çok sayıda esir de alındı. Müslümanların eline esir olarak geçenlerden birisi de Süheyl idi. Peygamber Efendimizin (asm) huzuruna getirildi. Daha önce Mekkelileri Müslümanlara karşı kışkırtmak için her yola başvuran, üstün hitabet gücüyle insanları tahrik eden ve Peygamber Efendimizin aleyhinde konuşan Süheyl, başına gelebileceklerden korktuğu için, dehşet içinde bulunuyordu.

Risale-i Nur’da da nakledildiği gibi, Süheyl’i gören Hz. Ömer (ra) hiddetle yerinden kalkıp Peygamber Efendimize;

“İzin ver, ben bunun dişlerini çekeceğim. Çünkü o fesahatiyle küffâr-ı Kureyş'i harbimize teşvik ediyordu.” dedi. Ancak, Peygamber Efendimiz (asm) izin vermediği gibi,

“Seni sevindirecek bir makama çıkacağını umuyorum, ey Ömer!” diye buyurdu. Hz. Ömer (ra) sakinleşip yerine oturdu. Süheyl’e hiçbir şeyin yapılmasına izin verilmedi. Daha sonra da serbest bırakıldı.(1)

Hz. Ebu Bekir (ra)’in benzer bir konuşmayı Medine'de yaptığı için sakinleştirme hususunda her ikisini de almamızda bir sakınca bulunmuyor. Hatta öyle iki hutbenin cümleleri bile aynı gibiymiş. Birisi Mekke'de diğeri Medine'de halk teskin etmiş. Dolayısı ile Hazreti Ömer (ra) her iki durumdan da memnundur. Ama esas olan Süheyl’in teskinidir, çünkü diş sökmesine mukabil bu teselli veriliyor.

(1) bk. Mekrubat, On Dokuzuncu Mektup, Altıncı Nükteli İşaret.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

merhabaselam
hz ömer ra. mekkede mi medinede mi vefat hengamında?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Hazreti Peygamberin asm vefatında, Hazreti Ömer ra Medinede bulunuyordu.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...