"Yeni Said'in bu suale karşı cevabı sükûttur." İzah eder misiniz, Üstad neden böyle diyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Malum olduğu üzere Üstad, “Yeni Said Dönemi” diye ifade ettiği dönemde tamamen iman ve Kur’ân hizmetine odaklanmış, büyük fedakârlıkla şahsî haklarından feragat edip, sabrı ve müspet hareketi esas almıştır. Yapılan büyük zulümlere, akıl almaz işkencelere, eza ve cefalara karşı sabırla mukabele etmiştir. Bu sabır ve müspet hareketin en mühim sebebi iman ve Kur’ân hizmetine zarar gelmemesidir.

Şayet Üstad Hazretleri siyaset ve menfi harekete girmiş olsa idi, insanlar Risale-i Nurlardan ürküp kaçacaklardı. En azından iman hizmetine şüpheli ve mesafeli duracaklardı ki, bu da külli iman hizmeti açısından bir felaket olurdu. Bu yüzden Üstad Hazretleri “Yeni Said” dediği dönemde, siyasete ve afaki konulara mümkün mertebe girmemiştir.

“Yeni Said´in bu suale karşı cevabı sükûttur” ifadesinde de bu ince noktaya işaret ediyor. Üstad demek istiyor ki; "Bizim asıl ve en mühim vazifemiz, iman hakikatlerinin neşir ve ilanıdır; imanları tehlikede olan insanların imanını kurtarmaktır, dünyaya ve siyasete taalluk eden meseleler, bu büyük meselenin yanında bir hiç hükmündedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

cemdemir
Ne kadar güzel izah etmişsiniz. Tebrikler!
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...