Zamanın son mürşid-i kamili Said Nursi midir? Said Nursi'nin neden bir silsilesi yok?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Öncelikle bu mesele kati ve muhkem bir mesele değildir. Bu sebeple herkes kendi meslek ve meşrebinin bakışı ile bu meseleyi değerlendiriyor. Bundan dolayı kati bir üslupla, bu şahıs odur, o şahıs budur demek uygun değildir. Sadece kanaatler bildirilebilir. Diğer meslek ve meşreplerin kanaatlerine de saygı duyulması gerekir.

Bizim kanaatimize göre; Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri bu son asrın müceddid ve Mürşid-i Kamil’idir. Bunun en güzel delili; Risale-i Nurlar ve onun insanlığa yaptığı iman hizmetidir. Bu asrın gerekleri ve şartları iyi okunduğu zaman, bu asrın hekiminin de kim olduğu gayet açık bir şekilde anlaşılır. Zaten bu asrın alimleri Üstad'ın müceddidliğini kabul ediyorlar. Bu sebeple Bediüzzaman unvanını bihakkın vermişler.

Üstad'ın şecere ve silsilesi hakkında tam bir bilgi elimizde mevcut değildir; lakin seyid olduğunu ifade eden şöyle bir hatıra mevcuttur:

"Bediüzzaman Hazretlerinin varislerinden Seyyid Salih Özcan'ın naklettiğine göre, bir gün Üstad'la aralarında şu konuşma geçer:"

- Salih sen seyyidsin, değil mi?

- Evet! Üstadım.

- Peki Seyyid Salih, sence ben seyyid olabilir miyim?

-
Muhakkak Üstadım, siz seyyidsiniz.

- Seyyid Salih, ben anne tarafından Hüseyni, baba tarafından ise Haseni’yim."(1)

(1) bk. Son Şahitler, III. Cilt

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...